21 listopada 2024

NFZ przypomina lekarzom POZ

Warunkiem koniecznym przy wystawianiu recept na leki refundowane jest udokumentowane rozpoznanie schorzenia – przypomina Narodowy Funduszu Zdrowia. 

Foto: Marta Jakubiak

Musi to być stwierdzone za każdym razem samodzielnie lub przez innych lekarzy specjalistów (np. przez osoby, które nie są lekarzami ubezpieczenia zdrowotnego). Uwaga: choroby przewlekłe nie są wyjątkiem w tym względzie.

„Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może kontynuować leczenie farmakologiczne pacjenta zastosowane przez lekarza w poradni specjalistycznej, jeżeli stan zdrowia tego pacjenta nie wymaga konsultacji specjalistycznej” – czytamy ponadto w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej NFZ.

„Zaświadczenie od lekarza z poradni specjalistycznej jest niezbędne tylko w przypadku, gdy pacjent objęty leczeniem i stałą opieką poradni specjalistycznej wymaga okresowego monitorowania, zmiany lub korekty leczenia lub gdy lekarz POZ nie ma możliwości samodzielnego zweryfikowania zasadności ordynowania leków specjalistycznych”.

W cytowanym komunikacie czytamy również o tym, że każdy lekarz podstawowej opieki zdrowotnej jest autonomiczny w zakresie podejmowanych decyzji terapeutycznych, a leczenie powinien prowadzić zgodnie z posiadaną wiedzą i zdrowotnymi potrzebami pacjenta.

mt