Nowe zasady u lekarza dentysty. To wynik unijnego rozporządzenia
Początek stycznia przyniósł nowe zasady w gabinetach stomatologicznych. W większości krajów członkowskich Unii Europejskiej zakazane jest stosowanie i eksport plomb z rtęcią, natomiast najpóźniej do 2027 r. zabroniona będzie także produkcja, import i eksport niektórych lamp zawierających ten pierwiastek chemiczny.
Zmiany są wynikiem wejścia w życie nowego unijnego rozporządzenia ws. rtęci. Państwa potrzebujące więcej czasu na dostosowanie swoich systemów opieki zdrowotnej do nowych regulacji, m.in. Słowacja i Czechy, gdzie plomby z rtęcią wciąż są refundowane przez publiczny system zdrowia, otrzymały tymczasowe odstępstwa. Wygasną one 30 czerwca 2026 r.
W nowych przepisach chodzi o m.in. rezygnację z celowego wykorzystywania rtęci w Unii Europejskiej. Dotychczas była ona stosowana głównie w amalgamacie dentystycznym i lampach rtęciowych. W poprzedniej wersji rozporządzenia (z 2017 r.) nie wprowadzono jeszcze daleko idących restrykcji z powodu oporu niektórych państw członkowskich UE.
Rtęć jest nie lada problemem dla środowiska, ponieważ łatwo rozprzestrzenia się na duże odległości oraz ma długą żywotność. Wywiera też szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka. Może być przenoszona m.in. z organizmu matki na dziecko przez łożysko lub podczas karmienia piersią. Zdaniem ekspertów w przyszłości materiały do wypełnień dentystycznych nie będą już zawierać tej toksycznej substancji, z wyjątkiem określonych przypadków, m.in. zleconych przez stomatologa.