Nowoczesna sala zabiegowa w SP CSK w Warszawie
15 października w Samodzielnym Publicznym Centralnym Szpitalu Klinicznym w Warszawie przy ul. Banacha 1a odbyło się uroczyste otwarcie Gabinetu Cyfrowej Radiologii Konwencjonalnej oraz nowej sali zabiegowej w Pracowni Badań Naczyniowych II Zakładu Radiologii. Nowa pracownia wyposażona została m.in. w najnowocześniejszy w Polsce dwupłaszczyznowy system angiograficzny.
Pracownia pozwoli przede wszystkim zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów – system pozwala bowiem na trójwymiarowe obrazowanie struktur naczyniowych i tętnic wieńcowych w czasie rzeczywistym z jednoczesnym ograniczeniem czasu trwania badania, dawki promieniowania rentgenowskiego i ilości podanego środka kontrastowego.
– Dzięki systemowi Allura Fd20/20 dawka promieniowania, na jaką narażeni są pacjenci, lekarz wykonujący zabieg oraz technicy i pielęgniarki, jest o 60% mniejsza, niż w klasycznym aparacie jednopłaszczyznowym. Jest to korzyść nie do przecenienia, ponieważ zabiegi endowaskularne z zakresu neuroradiologii trwają po kilka godzin i dawka promieniowania, która obciąża pacjenta i personel jest dość duża – mówi prof. dr hab. n. med. Andrzej Marchel, kierownik Katedry i Kliniki Neurochirurgii w SP CSK w Warszawie.
– Poza zmniejszeniem dawki promieniowania, system Allura FD20/20 daje możliwość jednoczesnej obserwacji zabiegu w dwóch płaszczyznach, czyli w płaszczyźnie AP (przód-tył) i w płaszczyźnie bocznej. Jest to olbrzymi postęp w stosunku do wcześniej stosowanych metod, ponieważ bezpieczeństwo zabiegów zdecydowanie wzrasta – dodaje profesor.
Nowa sala zabiegowa będzie wykorzystywana w dużej mierze przy interwencjach neuroradiologicznych, głównie tętniaków, malformacji naczyniowych i guzów mózgu, interwencjach onkologicznych i angiologicznych, czyli głównie w leczeniu tętniaków obwodowych, malformacji tętniczo-żylnych obwodowych i udrażnianiu niedrożnych tętnic.
– Takie aparaty jak angiograf dwupłaszczyznowy Allura FD20/20 są zaawansowane technologicznie do tego stopnia, że umożliwiają interwencję w naczyniach o średnicy 1 mm albo mniejszych. Warunki do realizacji takiego zabiegu muszą być perfekcyjne, dlatego sięgamy po rozwiązania renomowanych firm – mówi prof. dr hab. n. med. Olgierd Rowiński, kierownik II Zakładu Radiologii Klinicznej w SP CSK w Warszawie.
Zabiegi wykonane z wykorzystaniem systemu dwupłaszczyznowego pozwalają także na mniej traumatyczne leczenie pacjentów oraz zastosowanie nowych metod leczenia, umożliwiających dotarcie do mózgu poprzez tętnicę udową, a nie – jak do tej pory – przez otwartą czaszkę.
– Z punktu widzenia lekarza, otwarcie czaszki jest zwykłą procedurą. Zasadniczą różnicę odczuwa pacjent. Dzięki przeprowadzeniu zabiegu nowoczesnej embolizacji i zastosowaniu najnowocześniejszego systemu dwupłaszczyznowego Allura FD20/20, pacjent nie jest narażony na traumatyczne przeżycie, jakim jest zabieg na otwartej czaszce – komentuje dr n. med. Maciej Jaworski, specjalista radiologii z II Zakładu Radiologii Klinicznej w Szpitalu SP CSK w Warszawie.
SP CSK w Warszawie ma doświadczenie także w leczeniu udarów metodą wewnątrznaczyniową. Nowa pracownia z systemem dwupłaszczyznowym daje możliwość stworzenia placówki czynnej całą dobę, która pozwalałaby na natychmiastową interwencję i zamknięcie się w tak zwanym oknie czasowym, czyli w sześciu godzinach od momentu wystąpienia udaru.
Innowacyjne rozwiązania systemu dwupłaszczyznowego (tzw. biplane) mają szansę przyczynić się do dalszego rozwoju radiologii interwencyjnej w warszawskim szpitalu. Nowoczesna aparatura medyczna z zakresu diagnostyki obrazowej i pooperacyjnej została zakupiona w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.