5 listopada 2024

Otwarcie Kongresu Kultury i Historii Lekarskiej w Opolu

W Opolu rozpoczął się trzydniowy (8-10 września 2023 r.) Kongres Kultury i Historii Lekarskiej, podczas którego lekarze artyści prezentują swoją pozazawodową działalność muzyczną, literacką, malarską, rękodzielniczą, kabaretową i fotograficzną.

Foto: Mariusz Tomczak/Gazeta Lekarska

– Dobry wieczór w Opolu! Cieszymy się, że tak licznie Państwo zjawiliście się na dzisiejszym spotkaniu – powiedział w trakcie otwarcia kongresu w Miejskiej Bibliotece Publicznej Jarosław Wanecki, kierownik Ośrodka Kultury i Dziedzictwa Historycznego Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL), organizator wydarzenia.

Dodał, że program kongresu jest bardzo bogaty, a wiele wydarzeń dzieje się równolegle. Jest w czym wybierać, dzięki czemu uczestnicy mogą brać udział w spotkaniach, które ich najbardziej interesują.

Ceremonia otwarcia

W piątek 8 września 2023 r. na ceremonii otwarcia zjawiło się mnóstwo gości, w tym wielu reprezentantów samorządu lekarskiego z całej Polski, m.in. prezes NRL Łukasz Jankowski, wiceprezesi NRL Mateusz Kowalczyk i Klaudiusz Komor, sekretarz NRL Grzegorz Wrona, skarbnik NRL Grzegorz Mazur, członkowie Prezydium NRL Halina Borgiel-Marek i Dariusz Samborski, przewodniczący Naczelnego Sądu Lekarskiego Jacek Miarka i Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej Zbigniew Kuzyszyn.

W sali Miejskiej Biblioteki Publicznej nie mogło zabraknąć przedstawicieli okręgowych izb lekarskich, w tym Jolanty Smerkowskiej-Mokrzyckiej, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Opolu, będącej gospodarzem wydarzenia, a przede wszystkim lekarzy i lekarzy dentystów artystów.

Dopełnienie zawodu

– Moje serce się raduje, kiedy widzę tak olbrzymie audytorium. To wielki, wspaniały, piękny kongres, więc cieszmy się, że mogliśmy tutaj przyjechać – stwierdził prezes Unii Polskich Pisarzy Lekarzy (UPPL) Waldemar Hładki, witając zgromadzonych gości. Przekonywał, że twórczość literacka jest znakomitym dopełnieniem zawodu lekarza, a te dwie sztuki wzajemnie się przenikają i uzupełniają. Przypomniał, że UPPL obchodziło w ubiegłym roku jubileusz 55-lecia istnienia.

Po krótkiej ceremonii otwarcia rozpoczęło się spotkanie Unii, podczas którego o swoich doświadczeniach pisarskich opowiadały dwie utalentowane przedstawicielki środowiska lekarskiego: Joanna Matlachowska-Pala i Agnieszka Kania. Ponadto odbyła się premiera książki zawierającej prace laureatów 12. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Przychodzi wena do lekarza”.

Posiedzenie Prezydium NRL

Zanim w stolicy polskiej piosenki doszło do oficjalnego otwarcia kongresu, w piątek rano w siedzibie Okręgowej Izby Lekarskiej w Opolu odbyło się wyjazdowe posiedzenie Prezydium NRL, w czasie którego podjęto stanowisko w sprawie trybu i sposobu przeprowadzania Lekarskiego i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego.

„LEK i LDEK nie spełniają zatem we właściwy sposób swojej roli przewidzianej w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Baza składająca się z niezwykle ograniczonej liczby pytań jest jedną z głównych przyczyn tego stanu rzeczy” – czytamy w podjętym stanowisku. Więcej na ten temat piszemy tutaj:

Podczas kongresu odbędzie się też m.in. spotkanie Konwentu Prezesów Okręgowych Rad Lekarskich i otwarte posiedzenie Krajowej Komisji Wyborczej. Niezwykle interesująco zapowiada się również kilkugodzinna dyskusja samorządowców i dziennikarzy, którzy zajmują się kulturą i historią.

Lekarski Przegląd Piosenki Polskiej

Wielu uczestników z pewnością czeka na Lekarski Przegląd Piosenki Polskiej – to kulminacyjny punkt programu całego kongresu. Jego gwiazdą będzie Stanisław Soyka – jeden z najbardziej znanych polskich wokalistów jazzowych i popowych, a jednocześnie pianista, gitarzysta, skrzypek i kompozytor.

Artysta wystąpi wspólnie z chórem lekarskim. Koncert odbędzie się w sobotę po południu w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu – zawodowym polskim teatrze, działającym już od 1945 roku.

Fotografia, ceramika, malarstwo…

Wprawdzie oficjalne otwarcie nastąpiło w piątek w godzinach popołudniowych, pierwsze wydarzenia w ramach kongresu rozpoczęły się kilkanaście dni temu. Od 21 sierpnia w salce wystawowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu otwarta jest wystawa fotografii pt. „Fotografia po godzinach – natura i kultura” autorstwa Jolanty Smerkowskiej-Mokrzyckiej. Autorka zaprezentowała kolorowe fotografie ze swoich zagranicznych podróży.

Również od kilkunastu dni w bibliotece można podziwiać prace Stanisława Mysiaka ze Śląskiej Izby Lekarskiej – wystawa jego prac jest zatytułowana „Sculpto ergo sum” („Rzeźbię, więc jestem”). Od kilku dni w Alei Gwiazd Festiwali Opolskich na rynku prezentowana jest wystawa fotograficzna, która jest pokłosiem plenerów organizowanych przez Lubelską Izbę Lekarską w Kazimierzu nad Wisłą.

Z kolei 1 września w Ośrodku „Jowisz” w podopolskiej Turawie rozpoczął się plener malarski z udziałem lekarzy i lekarzy dentystów z całego kraju. Efekty prac będzie można obejrzeć w trakcie koncertu chórów lekarskich i Stanisława Soyki w foyer Teatru im. Jana Kochanowskiego.

Niespotykany potencjał

– To wydarzenie inne niż dotychczasowe. W stolicy polskiej piosenki spotykają się wszystkie lekarskie aktywności artystyczne i historia. Dysponujemy niespotykanym w skali światowej potencjałem twórców lekarzy w wielu dziedzinach sztuki – podkreśla Jarosław Wanecki.

Kongres Kultury i Historii Lekarskiej zakończy się w niedzielę 10 września. Gospodarzem wydarzenia jest Opolska Izba Lekarska. Patronem medialnym wydarzenia jest m.in. „Gazeta Lekarska”.

Lidia Sulikowska, Mariusz Tomczak