12 grudnia 2024

Paweł Barucha: jak utrzymać wysoki poziom wiedzy

Zwiększenie wpływu samorządu na proces szkolenia podyplomowego było postulatem niezmiennie pojawiającym się i omawianym na kolejnych zjazdach krajowych – pisze wiceprezes NRL Paweł Barucha w felietonie na łamach „Gazety Lekarskiej”.

Fot. Monika Szałek

Stomatologia w Polsce stoi na bardzo wysokim poziomie. Lekarze dentyści dysponują najnowszymi urządzeniami służącymi do diagnostyki, profilaktyki i leczenia. Mamy również świetnie wyszkolonych specjalistów, choć ich liczba powinna być większa. Ogólna liczba lekarzy dentystów jest jednak wystarczająca do zaspokojenia potrzeb społeczeństwa.

Dlaczego więc choroby związane z jamą ustną są tak powszechne? Być może dlatego, że stomatologia kojarzy się obecnie większości społeczeństwa nie z nauką o zdrowiu, ale z białymi, równymi zębami. Nie jest postrzegana jako dynamicznie rozwijająca się dziedzina medycyny, mająca związek ze zdrowym organizmem, tylko z higieną. Tymczasem badania jednoznacznie wskazują na ścisły związek licznych chorób ogólnych ze stanem zdrowia jamy ustnej.

Sanacja jest niezbędna w chorobach nowotworowych, układu krążenia, chorobach oczu czy też autoimmunologicznych. Bez stomatologii nie ma zdrowego społeczeństwa, a lekarz dentysta jest obecny w życiu pacjentów od dzieciństwa do późnej starości. W utrzymaniu wysokiego poziomu wiedzy pomagają szkolenia prowadzone przez samorząd.

W ostatnim czasie pojawiła się nowa szansa – zgodnie z poprawkami zgłoszonymi do ustawy, która przeszła przez Sejm, izby będą miały uprawnienia do certyfikowania umiejętności. Obecnie jest to niemożliwe. Zwiększenie wpływu samorządu na proces szkolenia podyplomowego było postulatem niezmiennie pojawiającym się i omawianym na kolejnych zjazdach krajowych. Teraz po raz pierwszy będziemy mogli to robić.

Dlaczego to tak istotne? Bo otwiera mnóstwo nowych możliwości: począwszy od bezpłatnej certyfikacji umiejętności, a skończywszy na pojawieniu się nowych szkoleń i umiejętności w zależności od potrzeb. W stomatologii może to być szczególnie potrzebne, zważywszy na trudności związane z uzyskaniem specjalizacji.

W przypadku braku możliwości wykonywania zawodu lekarza dentysty uzyskanie umiejętności pozwoli nadal funkcjonować, być potrzebnym i służyć naszym pacjentom. Warto podkreślić, że izby mają możliwość szkolenia swoich członków całkowicie bezpłatnie.

Paweł Barucha, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej