Pierwsza lub druga dawka za granicą? Lekarze czekają na wytyczne
Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej zwrócili się do prezesa NFZ z pytaniem o zasady wydawania paszportów covidowych pacjentom zaszczepionym poza granicami Polski.
– Musimy wiedzieć jak postępować w przypadku, gdy w placówce POZ pojawi się pacjent, który został zaszczepiony przeciwko COVID-19 na terenie innych krajów UE lub poza nią – mówi dr Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.
Chodzi o pacjentów, którzy pierwsze szczepienie mieli wykonane na terenie Unii Europejskiej, ale poza Polską, albo o osoby, które na drugą dawkę zgłaszają się w naszym kraju, ale pierwszą przyjęli m.in. w Wielkiej Brytanii czy Kanadzie.
„W zakresie wpisów dla szczepienia pełną dawką wykonanego w innym państwie członkowskim każdorazowo osoba zaszczepiona powinna uzyskiwać stosowny certyfikat wydany przez kraj, w którym wykonano szczepienie, zgodnie z lokalnymi regulacjami. W pozostałych przypadkach zastosowanie znajdzie procedowana procedura, pod warunkiem zastosowania dopuszczonej do obrotu w UE szczepionki” – informuje Hubert Życiński, zastępca dyrektora Departamentu Innowacji w Ministerstwie Zdrowia, cytowany w informacji prasowej udostępnionej naszej redakcji przez PPOZ.
Wszystko wskazuje na to, że sytuacja się zmieni po wejściu w życie przepisów w zakresie uzupełniania wpisów historycznych szczepień. – Zmiany są procedowane. Będziemy o nich informować – zapewnia dyrektor Hubert Życiński. Jak dodaje dr Bożena Janicka, na razie pacjenci zaszczepieni poza Polską po certyfikat powinni zgłaszać się tylko w kraju, w którym to zrobili.
Unijny Certyfikat COVID (UCC) jest elektronicznym dowodem na to, że dana osoba: przebyła chorobę COVID-19, posiada negatywny wynik testu COVID-19, została zaszczepiona przeciwko COVID-19. Powstał m.in. po to, by zniwelować różnice w zakresie stosowanych przez państwa członkowskie obostrzeń i ograniczeń dla swobody przemieszczania oraz wzorów dokumentów potwierdzających status osoby przekraczającej granice.
Certyfikat można otrzymać za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Można go otrzymać również w podmiotach leczniczych, punktach szczepień oraz od lekarza lub pielęgniarki w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej.
W czwartek Komisja Europejska poinformowała, że certyfikaty wydane na Ukrainie, w Turcji i Macedonii Północnej będą od dziś akceptowane na obszarze UE na tych samych warunkach, co Unijny Cerfyfikat COVID. Jednocześnie te trzy kraje zgodziły się na uznawanie UCC w przypadku podróżnych z krajów Unii. – Cieszę się, że rośnie lista krajów wdrażających system oparty na unijnym certyfikacie – mówi Didier Reynders, komisarz ds. sprawiedliwości.