10 września 2024

Pierwszą polską endoprotezę zobaczysz w Muzeum Medycyny i Farmacji

Aparat płuco-serce wykonany przez prof. T. Paliwodę, stół operacyjny prof. W. Brossa oraz pierwsza polska endoproteza stawu biodrowego zaprojektowana przez zespół dr. J. Daaba z Piekar Śląskich.

Foto: SUM

To tylko część ekspozycji Muzeum Medycyny i Farmacji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, które w grudniu otwarto w Sosnowcu.

Niegdyś używane sprzęty medyczne – dziś pamiętają już tylko starsze pokolenia lekarzy i pielęgniarek. Utworzenie miejsca, w którym będą eksponowane ma uchronić je przed zapomnieniem i zniszczeniem.

Do otwarcia muzeum Śląski Uniwersytet Medyczny przygotowywał się już od kilku lat gromadząc unikatowe eksponaty. Znalazły się w nim m.in.: wystawa składająca się z narzędzi i sprzętów wykorzystywanych w przeszłości, w połączeniu z galerią prezentującą pracę personelu na salach operacyjnych oraz dawna apteka, gdzie będzie można zobaczyć naczynia i narzędzia do wytwarzania leków.

Przestrzeń muzeum podzielono na trzy strefy: strefę wejścia, strefę administracji oraz strefę muzeum i ekspozycji, na którą składa się 8 pomieszczeń. Na potrzeby warsztatów dla uczniów, którzy będą zwiedzać muzeum oraz zajęć dla studentów powstały też dwie sale seminaryjne. Do muzeum sprowadzono również specjalne zioła z ekologicznych upraw we Włoszech, dzięki czemu powstanie tu jedyna w swoim rodzaju zielarnia. Bogate wyposażenie muzeum uczelnia zawdzięcza m.in. prywatnym darczyńcom. Jednym z nich jest Emilian Kocot, sosnowiecki lekarz, który od lat gromadzi medyczne eksponaty.

Inicjatorką powstania „Muzeum Medycyny i Farmacji” jest prof. dr hab. n. med. Krystyna Olczyk, dziekan Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu. Budynek, którego parter będzie zaadaptowany na potrzeby ekspozycji to Dom Studencki nr 2 przy ulicy Ostrogórskiej 30 w Sosnowcu. Na remont i wyposażenie muzeum uczelnia przeznaczyła z własnych środków ponad 2,6 mln zł. 100 tys. zł dołożył sosnowiecki magistrat. Otwarcie placówki symbolicznie kończy obchody 70-lecia powstania Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.