14 września 2024

Pierwsza w Polsce operacja kardiochirurgiczna z asystą robota da Vinci

Na świecie przeprowadza się ok. 170 typów zabiegów chirurgicznych w asyście robota da Vinci. W poniedziałek 26 listopada odbyła się pierwsza w Polsce operacja kardiochirurgiczna z wykorzystaniem tego urządzenia.

Foto: archiwum

Wielogodzinna operacja zastawki mitralnej została wykonana przez światowej sławy amerykańskiego kardiochirurga prof. W. Randolpha Chitwooda (jr), który w wielospecjalistycznym Szpitalu Medicover w Warszawie przeprowadził zabieg wraz z zespołem lekarzy z Polski.

–  To wielki dzień w polskiej kardiochirurgii – mówi prof. W. Randolph Chitwood, zwany czasami „żywą legendą kardiochirurgii”, nauczyciel i mentor ponad 450 kardiochirurgów, który zasłynął m.in. wykonaniem pierwszej operacji zastawki mitralnej przy użyciu robota w Stanach Zjednoczonych.

– Pacjent czuje się dobrze – zapewnia dr Krzysztof Wróbel, który uczestniczył w poniedziałkowym zabiegu wraz z prof. Chitwoodem. – Operacja z wykorzystaniem robota da Vinci otwiera zupełnie nowy, kolejny rozdział w operacjach kardiochirurgicznych zarówno w naszym szpitalu, jak i w całym kraju – mówi Marcin Łukasiewicz, dyrektor Obszaru Szpitali Medicover.

ZOBACZ TAKŻE: Jak robot chirurgiczny pomaga pacjentom? (foto)

– Przeprowadzona operacja jest przełomowym wydarzeniem w polskiej medycynie – podkreśla Anna Nipanicz-Szałkowska, dyrektor Szpitala Medicover. Wcześniej w tej placówce robot da Vinci był już wykorzystywany w obszarze urologii. Takie urządzenie posiada dopiero kilka szpitali w naszym kraju, ale w kolejce ustawiają się kolejne – tydzień temu umowę za zakup i instalację robota podpisał Szpital Wojewódzki w Białymstoku, a wkrótce da Vinci ma pojawić się również w Poznaniu i Krakowie.

Dlaczego warto wykorzystywać robota chirurgicznego w operacjach serca? Jak podkreślają specjaliści, przewaga przede wszystkim wiąże się z minimalną inwazyjnością, mniejszą ilością przetoczeń, szybszą rekonwalescencją, lepszym efektem klinicznym w postaci zerowego lub minimalnego przecieku przez zastawkę mitralną. Mniejsza inwazyjność oznacza szybszy powrót pacjenta do domu.

Robot da Vinci składa się z kilku ramion, które mają bezpośredni kontakt z pacjentem – trzy wyposażone są w narzędzie chirurgiczne, a dwa z nich odpowiadają prawej i lewej dłoni chirurgia. Ruchy ramion imitują anatomiczne ruchy nadgarstka chirurga. Ramiona robota są odpowiednio pomniejszone, dzięki czemu operacje przeprowadza się przy minimalnym nacięciu skóry, co zmniejsza ryzyko uszkodzenia tkanek.