23 kwietnia 2025

Po wydarzeniach w Oleśnicy Prezydium NRL apeluje do parlamentu

Mając na uwadze wydarzenia sprzed kilku dni, do których doszło w szpitalu w Oleśnicy, Prezydium NRL zaapelowało doparlamentu o uchwalenie przepisów, które w jednoznaczny sposób określą zasady postępowania lekarzy i prawa pacjentek.

Fot. Anna Strzyżak/ Kancelaria Sejmu

Jak zaznacza Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, przepisy prawne dotyczące warunków dopuszczalności przerywania ciąży są „wysoce niedoskonałe”, a „ich wykładnia stała się jeszcze bardziej dyskusyjna” na skutek orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego”. Pojawiających się wątpliwości nie rozwiały także „Wytyczne w sprawie obowiązujących przepisów prawnych dotyczących postępu do procedury przerywania ciąży” wydane przez ministra zdrowia w 2024 r.

Prezydium NRL: potrzebne są nowe przepisy

W związku z tym samorząd lekarski oczekuje od parlamentu uchwalenia przepisów, które jednoznacznie określą zasady postępowania lekarzy, ale również prawa pacjentek. Do czasu uchwalenia regulacji ustawowej duże znaczenie powinno mieć oficjalne stanowisko ministra zdrowia w niektórych kwestiach uchodzących za sporne. Przedstawiciele samorządu w pełni popierają starania Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, dążące do unormowania stanu prawnego.

Prezydium NRL podtrzymuje też dotychczasowe stanowisko, zgodnie z którym wytyczne postępowania medycznego w każdej sprawie powinny być tworzone i zatwierdzane na podstawie kryteriów medycznych przez merytoryczne gremia, takie jak towarzystwa naukowe.

Mowa nienawiści nie do zaakceptowania

W związku z incydentem w szpitalu w Oleśnicy, do którego w środę 16 kwietnia wtargnął europoseł Grzegorz Braun, utrudniając wykonywanie obowiązków ginekolożce Gizeli Jagielskiej, Prezydium NRL stanowczo sprzeciwia się jakimkolwiek przejawom agresji wobec lekarzy, którzy zmuszeni są wykonywać swój zawód w warunkach niejasnego i wysoce niedoskonałego prawa.


„Nie do zaakceptowania są dla nas przejawy mowy nienawiści i internetowy hejt, kierowany w stosunku do autorytetów medycznych, w tym członków zarządu Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Wywołujący emocje społeczne temat przerywania ciąży nie może być powodem do bezprecedensowych ataków na lekarzy, sprawujących opiekę nad pacjentkami i kierujących się ich najwyższym dobrem, jak również dobrostanem płodu. Błędy i zaniedbania polityków, którzy odpowiadają za stan przepisów w Polsce, nie mogą kłaść się cieniem na wizerunku lekarzy wykonujących swój zawód w zaufaniu do aktualnej wiedzy medycznej i w zgodzie z własnym sumieniem” – podkreślono w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Naczelnej Izby Lekarskiej.