2 listopada 2024

Poezja. Proza. Jubileusz

Po raz dziesiąty w krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego wręczono nagrody Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Profesora Andrzeja Szczeklika. Statuetki Akrobatów trafiły do zwycięzców w kategorii poezji i prozy. Z powodów pandemicznych na scenę wywołano laureatów dwóch edycji.

Foto: Jerzy Sawicz / MP

Uroczystej gali corocznie towarzyszą podwójne koncerty. W pierwszej części prezentowane są utwory wykonywane przez lekarzy. Tym razem publiczność usłyszała piosenki ze „Starego Kina” zaśpiewane przez dr n. med. Ewelinę Sielską-Badurek, laryngologa i foniatrę z Warszawy, która dwa lata temu nagrała przy współpracy z Naczelną Radą Lekarską płytę „Miłość Ci wszystko wybaczy”. Solistce towarzyszyła przy fortepianie Marta Mołodyńska-Wheeler.

Po przerwie wystąpił w energetycznym koncercie przebojów Janusz Radek. Fragmenty tekstów dwunastki laureatów 2020-21 czytali aktorzy Narodowego Starego Teatru i Teatru Ludowego w Krakowie. Twórczość Andrzeja Szczeklika przypomniał Jerzy Trela, czytając tekst o konstelacjach gwiazd i genów, a rozgwieżdżone niebo było stałym elementem scenografii.

W tym roku nie przyznano nagród w kategorii poezji. Konkurs prozy wygrała: specjalistka dermatologii i wenerologii Iwona Łęska („Pudełko pamięci”). Drugie i trzecie miejsca przyznano ex aequo. Srebrem podzieliły się pediatra i laureatka z lat 2015 i 2018 Monika Kunstman („Sprzątając w garażu”) oraz nefrolog Anna Bronowicz („Nadzieja”). Brąz pojechał do Szczecina wraz z Renatą Paligą („Traktat o podróży”) i Nowej Huty z antropolożką i rozpoczynającą pracę lekarką Adrianną Beczek („Mała psychoza”).

Wszystkie prace zaprezentujemy w kolejnych numerach „Gazety Lekarskiej”, a „Medycyna Praktyczna” zebrała je w rozdanej uczestnikom gali pokonkursowej książce „Nie płacz nadziejo”.

Ponadto z okazji dziesiątej edycji wręczono nagrody specjalne. „Jubileuszowych akrobatów” odebrali z rąk profesora Wojciecha Szczeklika: Maria Szczeklik, przewodnicząca jury Anna Dymna, prezes NRL profesor Andrzej Matyja w uznaniu wieloletniej współpracy przy organizacji Weny, poeta i wykładowca literatury Bronisław Maj, Jarosław Wanecki z Komisji Kultury NRL, który prowadził galę po raz czwarty, i nestor jurorów profesor Marek Pawlikowski.

Wcześniej miniaturę rzeźby Karola Gąsienicy Szostaka odebrali nieobecni podczas uroczystości: poetka Ewa Lipska, prezes Unii Polskich Pisarzy Lekarzy Waldemar Hładki i Jerzy Trela. Pośmiertnie „Medycyna Praktyczna” uhonorowała wielkiego polskiego poetę Adama Zagajewskiego, który w latach 2012-16 był członkiem oceniającej konkursowe prace kapituły.

Partnerem wydarzenia była po raz dziesiąty Fundacja Anny Dymnej „Mimo wszystko”. Wyjątkowo w Krakowie, mimo październikowej aury, nie padał deszcz. Po raz pierwszy od siedmiu lat.

Jarosław Wanecki, przewodniczący Komisji Kultury NRL