3 listopada 2024

Szpital chirurgiczny zapytał co oznacza dla nas zdrowie

Polacy uważają zdrowie za bardzo ważną wartość w życiu (96 proc.). Tylko co drugi z nas (43 proc.) przyznaje, że nie myśli o nim na co dzień. Do lekarza chodzimy na ogół tylko wtedy, kiedy wymaga tego sytuacja (48 proc.).

Fot. Gazeta Lekarska

Takie wnioski wyłaniają się z raportu „Kultura zdrowia w Polsce 2024”, który został zaprezentowany we wtorek 15 października w związku z inauguracją działalności niepublicznego szpitala chirurgicznego Hospittal w Warszawie, który mieści się w kompleksie Koneser. Placówka zapewnia pacjentom m.in. usługę medycznego concierge’a, który zapewnia stały kontakt i wsparcie nawet po powrocie do domu.

Z raportu PBS z Sopotu wynika, że blisko trzech na pięciu Polaków deklaruje, że najbardziej wpływającym na dobre samopoczucie problemem jest zmęczenie, brak energii i wypalenie (59 proc.). Mimo że każdy pacjent jest inny, na podstawie wyników badania zostały wyodrębnione 4 grupy pacjentów, których łączą określone poglądy, zwyczaje i upodobania.

Najliczniejszą grupą Polaków są osoby określone jako „Zachowawczy” (41 proc.). W tej grupie przeważają mężczyźni, a najliczniej reprezentowane są osoby w wieku 35-44 lat. 2/3 osób z tej grupy odwiedza lekarza jedynie wtedy, kiedy jest taka wyraźna potrzeba, a jedynie 6 proc. odwiedza gabinet lekarski w ramach profilaktyki zdrowotnej.

Kolejnym pod względem wielkości jest segment „Holistycznych” (34 proc.). Wśród nich przeważają kobiety, a najliczniejszą grupą stanowią osoby w wieku 35-44 lata. Aż 67 proc. nie myśli na co dzień o zdrowiu, nie choruje i rzadko bywa u lekarza. 40 proc. robi to tylko w sytuacjach wyraźnej potrzeby, ale jednocześnie znacznie częściej niż w grupie „Zachowawczych” bywa u lekarza w ramach profilaktyki zdrowotnej.

Tradycjonaliści” stanowią 18 proc., a „Sceptyczni” 7 proc. W pierwszej grupie przeważają kobiety i jest ona starsza od wcześniej opisanych (prawie połowę stanowią osoby w wieku 44-55 lat). Aż 39 proc. z nich znajduje się pod stałą opieką lekarza specjalisty, co jest związane z wysokim odsetkiem osób z chorobami przewlekłymi. Z kolei w drugiej grupie dominują mężczyźni, a najliczniejszą grupą wiekową są osoby pomiędzy 45 i 49 rokiem życia. Rzadko myślą na co dzień o zdrowiu, a prawie połowa bywa u lekarza tylko w sytuacjach, które tego wymagają.

Badanie zostało badania przeprowadzone przez Pracownię Badań Społecznych z Sopotu na reprezentatywnej próbie 1000 respondentów.