10 listopada 2024

Samorząd lekarski: odpowiedzialność zawodowa jest kluczowa

Dla samorządu lekarskiego odpowiedzialność zawodowa stanowi jedno z najważniejszych, o ile nie najważniejsze zadanie – mówi wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Klaudiusz Komor.

Fot. NIL

W dniach 18-20 października 2024 roku w Janowie Podlaskim odbyła się konferencja szkoleniowa Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej i jego zastępców, Naczelnego Sądu Lekarskiego, Okręgowych Rzeczników Odpowiedzialności Zawodowej, przewodniczących i przedstawicieli Okręgowych Sądów Lekarskich oraz pracowników biur okręgowych rzeczników i kancelarii sądów lekarskich.

– Odpowiedzialność zawodowa to dbałość o prawidłowe wykonywanie zawodu, zgodne z aktualną wiedzą medyczną i etyką lekarską. Organy zajmujące się odpowiedzialnością zawodową to najważniejsze organy z izbie lekarskiej – mówi wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Klaudiusz Komor w rozmowie z „Gazetą Lekarską”.

– Rzecznicy i sędziowie, tak jak inni profesjonaliści, muszą nieustannie doskonalić swoją wiedzę. Bardzo ważna jest także wymiana doświadczeń między różnymi izbami okręgowymi, dlatego szkolenia, takie jak to w Janowie Podlaskim, są organizowane cyklicznie i cieszą się dużą popularnością – podkreśla dr Klaudiusz Komor. I dodaje, że w konferencji, która miała miejsce w ostatni weekend, wzięło udział ponad 240 osób.

Dzień pierwszy

Wydarzenie otworzyli Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej Zbigniew Kuzyszyn i przewodniczący Naczelnego Sądu Lekarskiego Jacek Miarka. W pierwszej części konferencji zostały omówione zmiany w Kodeksie Etyki Lekarskiej, który został znowelizowany kilka miesięcy temu przez prawie pół tysiąca delegatów Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Lekarzy.

KEL to dokument obowiązujący wszystkich lekarzy i lekarzy dentystów, a jego nowa wersja zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku. Najważniejsze zmiany w tym dokumencie przybliżyli: zastępca NROZ Wanda Wenglarzy-Kowalczyk, NROZ Zbigniew Kuzyszyn i przewodniczący NSL Jacek Miarka. Podczas szkolenia zostały również omówione najczęstsze błędy w postępowaniach prowadzonych przed rzecznikami odpowiedzialności zawodowej i sądami lekarskimi.

Dzień drugi

Kolejny dzień rozpoczął się od wystąpienia poświęconego tzw. receptomatom. Wiceprezes NRL Klaudiusz Komor przybliżył zjawisko masowego i zautomatyzowanego pozyskiwania recept na produkty lecznicze, które nie jest poprzedzone osobistym zbadaniem pacjenta ani inną formą bezpośredniego kontaktu z pacjentem w czasie rzeczywistym. Zwrócił uwagę, że organy samorządu lekarskiego prowadzą postępowania dotyczące lekarzy, których numer prawa wykonywania zawodu był na receptach wystawionych przez podmioty prowadzące receptomaty.

W dalszej kolejności swoją wiedzą i doświadczeniem podzielili się m.in. prof. Karolina Kremens z Uniwersytetu Wrocławskiego, przybliżając formułowanie zarzutów oraz taktykę i technikę przesłuchań, adw. Karol Kolankiewicz, omawiając m.in. praktyczne aspekty realizacji przez obwinionego lekarza prawa do obrony w toku postępowania, a także sędzia Sądu Okręgowego we Wrocławiu Jerzy Menzel, który omówił wybrane zagadnienia dotyczące postępowań z zakresu odpowiedzialności zawodowej.

Dzień trzeci

W ramach panelu rzeczników odpowiedzialności zawodowej doradca prawny w Biurze NROZ Paulina Tomaszewska-Rozbicka przedstawiła praktyczne przykłady zarzutów w orzeczeniach organów brytyjskich zawieszających prawo wykonywania zawodu lekarzom w Wielkiej Brytanii, a w trakcie panelu sądów lekarskich zostały omówione wspólne linie orzecznicze i współpraca pomiędzy Okręgowymi Sądami Lekarskimi i Naczelnym Sądem Lekarskim.

Ustawa o izbach lekarskich

Zgodnie z ustawą o izbach lekarskich członkowie izb lekarskich podlegają odpowiedzialności zawodowej za naruszenie zasad etyki lekarskiej oraz przepisów związanych z wykonywaniem zawodu. Postępowanie w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej toczy się niezależnie od postępowania karnego lub postępowania dyscyplinarnego, obejmując: czynności sprawdzające, postępowanie wyjaśniające, postępowanie przed sądem lekarskim, postępowanie wykonawcze. Stronami postępowania w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej są: pokrzywdzony oraz lekarz, którego dotyczy postępowanie, lub obwiniony. W postępowaniu przed sądem lekarskim stroną jest również rzecznik odpowiedzialności zawodowej.

Mariusz Tomczak