Prezes NRL i minister zdrowia wspólnie o bezpieczeństwie personelu medycznego
W poniedziałek 5 maja prezes NRL Łukasz Jankowski spotkał się z minister zdrowia Izabelą Leszczyną. Tematem dyskusji była poprawa bezpieczeństwa pracowników ochrony zdrowia.

Szef samorządu lekarskiego przedstawił Izabeli Leszczynie zestaw propozycji opracowanych przez Naczelną Radę Lekarską. Wśród nich są m.in.:
- ściganie z urzędu gróźb karalnych wobec personelu medycznego,
- zastrzeżenie danych osobowych lekarzy i innych zawodów medycznych w rejestrach publicznych,
- wprowadzenie nowej kategorii prawnej: zakłócanie porządku publicznego w placówkach medycznych,
- opracowanie ogólnopolskiej procedury zgłaszania agresji i szybkiego reagowania służb,
- stworzenie Rejestru Agresji w Ochronie Zdrowia jako narzędzia prewencyjnego,
- ustandaryzowanie kontroli dostępu do placówek medycznych.
- wdrożenie systemu no-fault jako formy ograniczenia tzw. agresji odroczonej.
Bezpieczeństwo to fundament systemu
Szefowa resortu zdrowia wyraziła gotowość do dalszej współpracy w tym zakresie oraz zainicjowanie międzyresortowych konsultacji pozwalających na wdrożenie skutecznych i bezpiecznych rozwiązań prawnych. – Bezpieczeństwo lekarzy to nie przywilej – to fundament sprawnie działającego systemu ochrony zdrowia. Nie możemy tolerować sytuacji, w której osoby ratujące życie same potrzebują ochrony. Uderzając w bezpieczeństwo lekarza zawsze uderza się w bezpieczeństwo pacjenta. Liczymy na szybkie i konkretne działania rządu w tym zakresie – powiedział prezes NRL Łukasz Jankowski.
Apel do premiera Donalda Tuska
Samorząd lekarski od lat apeluje o realną ochronę fizyczną, prawną i organizacyjną pracowników ochrony zdrowia. Czas pokaże, czy poniedziałkowe spotkanie z minister zdrowia stanie się ważnym krokiem w kierunku poprawy sytuacji oraz zapewnienia bezpiecznych warunków pracy dla całego personelu medycznego.
W środę Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zaapelowało m.in. do premiera Donalda Tuska o podjęcie działań zmierzających do zapewnienia bezpieczeństwa chorym i opiekującym się nimi lekarzom. „Każdy taki atak powinien być traktowany ze szczególną surowością. Zbagatelizowanie i przyzwolenie na takie czyny spowoduje jedynie eskalację przemocy i nienawiści” – podkreślono w apelu Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej skierowanym do Prezesa Rady Ministrów, Marszałka Sejmu oraz do Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego.