5 maja 2025

Prezes NRL i minister zdrowia wspólnie o bezpieczeństwie personelu medycznego

W poniedziałek 5 maja prezes NRL Łukasz Jankowski spotkał się z minister zdrowia Izabelą Leszczyną. Tematem dyskusji była poprawa bezpieczeństwa pracowników ochrony zdrowia. 

Fot. NIL

Szef samorządu lekarskiego przedstawił Izabeli Leszczynie zestaw propozycji opracowanych przez Naczelną Radę Lekarską. Wśród nich są m.in.:

  • ściganie z urzędu gróźb karalnych wobec personelu medycznego,
  • zastrzeżenie danych osobowych lekarzy i innych zawodów medycznych w rejestrach publicznych,
  • wprowadzenie nowej kategorii prawnej: zakłócanie porządku publicznego w placówkach medycznych,
  • opracowanie ogólnopolskiej procedury zgłaszania agresji i szybkiego reagowania służb,
  • stworzenie Rejestru Agresji w Ochronie Zdrowia jako narzędzia prewencyjnego,
  • ustandaryzowanie kontroli dostępu do placówek medycznych.
  • wdrożenie systemu no-fault jako formy ograniczenia tzw. agresji odroczonej.

Bezpieczeństwo to fundament systemu

Szefowa resortu zdrowia wyraziła gotowość do dalszej współpracy w tym zakresie oraz zainicjowanie międzyresortowych konsultacji pozwalających na wdrożenie skutecznych i bezpiecznych rozwiązań prawnych. – Bezpieczeństwo lekarzy to nie przywilej – to fundament sprawnie działającego systemu ochrony zdrowia. Nie możemy tolerować sytuacji, w której osoby ratujące życie same potrzebują ochrony. Uderzając w bezpieczeństwo lekarza zawsze uderza się w bezpieczeństwo pacjenta. Liczymy na szybkie i konkretne działania rządu w tym zakresie – powiedział prezes NRL Łukasz Jankowski.

Apel do premiera Donalda Tuska

Samorząd lekarski od lat apeluje o realną ochronę fizyczną, prawną i organizacyjną pracowników ochrony zdrowia. Czas pokaże, czy poniedziałkowe spotkanie z minister zdrowia stanie się ważnym krokiem w kierunku poprawy sytuacji oraz zapewnienia bezpiecznych warunków pracy dla całego personelu medycznego.

W środę Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zaapelowało m.in. do premiera Donalda Tuska o podjęcie działań zmierzających do zapewnienia bezpieczeństwa chorym i opiekującym się nimi lekarzom. „Każdy taki atak powinien być traktowany ze szczególną surowością. Zbagatelizowanie i przyzwolenie na takie czyny spowoduje jedynie eskalację przemocy i nienawiści” – podkreślono w apelu Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej skierowanym do Prezesa Rady Ministrów, Marszałka Sejmu oraz do Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego.