4 grudnia 2024

Prezydium NRL apeluje o debatę nad stanem lecznictwa stomatologicznego

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zaapelowało o przeprowadzenie debaty nad stanem lecznictwa stomatologicznego w Polsce na forum sejmowej Komisji Zdrowia.

Foto: Kancelaria Sejmu/Aleksander Zieliński

Naczelna Rada Lekarska od wielu lata zwraca uwagę na pogłębiający się problem stanu uzębienia, a tym samy stanu zdrowia obywateli.

„W dobie zawirowań gospodarczych, inflacji, wzrostu kosztów utrzymania rodzin pozbawienie obywateli realnej, podstawowej opieki stomatologicznej jest bardzo niebezpieczne, a dramatyczne skutki takich działań mogą być odczuwane przez wiele lat” – czytamy w apelu Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, który we wtorek został opublikowany na stronie internetowej Naczelnej Izby Lekarskiej.

„Dług zdrowotny” obejmuje m.in. schorzenia stomatologiczne i również w takim samym stopniu, jak w innych dziedzinach medycyny skutki pojawiają się w różnym czasie i są bardzo poważne. Polskie dane epidemiologiczne uzyskane z badań prowadzonych przez Ministerstwo Zdrowia w ramach programu „Monitoring Zdrowia Jamy Ustnej” wskazują, że aż 99,9 proc. Polaków w wieku 35-44 lat ma próchnicę zębów.

„Z przykrością należy stwierdzić, że niewiele lepsze statystki dotyczą stanu zdrowia jamy ustnej u dzieci i młodzieży. Nieleczona próchnica zębów i jej następstwa prowadzą do powstawania procesów patologicznych w obrębie jamy ustnej, które mogą leżeć u podłoża wielu chorób ogólnych. Dlatego też konieczne jest podejmowanie kompleksowych działań zwiększających zarówno świadomość prozdrowotną społeczeństwa w tym zakresie, jak również działań polegających na zapewnieniu szerokiej dostępności do leczenia stomatologicznego w ramach świadczeń gwarantowanych” – wskazuje Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej.

Naczelna Rada Lekarska od wielu lat wskazuje na zbyt niskie finansowanie stomatologii. Z powodu dramatycznie odbiegającej od realiów działalności leczniczej wyceny świadczeń stomatologicznych placówki stomatologiczne utraciły możliwość należytej opieki stomatologicznej w ramach świadczeń finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Samorząd lekarski od dłuższego czasu alarmuje również o zjawisku marginalizowania znaczenia stomatologii publicznej, a przedstawiciele innych dziedzin medycyny, chcąc zasygnalizować „wypychanie ich” poza system świadczeń gwarantowanych, używają pojęcia „stomatologizacji”, jako synonimu zastępowania publicznej opieki zdrowotnej prywatną.