Prezydium NRL: obniżka składki zdrowotnej uderza w pacjentów
Każde uszczuplenie środków publicznych na ochronę zdrowia grozi dalszą zapaścią ekonomiczną placówek ochrony zdrowia, które są finansowane poprzez Narodowy Fundusz Zdrowia – wskazuje Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL).
W piątek 22 listopada na stronie Naczelnej Izby Lekarskiej (NIL) zostało opublikowane stanowisko Prezydium NRL w sprawie obniżenia wpływu środków do Narodowego Funduszu Zdrowia z tytułu składki na ubezpieczenie zdrowotne. Ma to związek z pracami parlamentarnymi nad projektami ustaw zmieniającymi podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne dla osób wykonujących pozarolniczą działalność gospodarczą.
Zdaniem samorządu lekarskiego obecny stan ochrony zdrowia nie pozwala na jakiekolwiek zmniejszenie jej finansowania. „Mając na uwadze, że na państwie spoczywa obowiązek zapewnienia pacjentom dostępu do opieki zdrowotnej oraz kierując się troską o odpowiednią jakość świadczeń zdrowotnych, samorząd lekarski uważa, że należy dążyć do tego, aby nawet uzasadnione i oczekiwane zmiany dotyczące finansów publicznych nie odbywały się kosztem obniżenia puli środków przeznaczonych na ochronę zdrowia” – czytamy w stanowisku.
Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła autopoprawkę do projektu ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona zmniejszenie od 2025 roku minimalnej podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców. Według wstępnych wyliczeń osoby o najniższych dochodach lub stracie będą mogły dzięki temu zaoszczędzić 100 złotych miesięcznie.
Wśród ważniejszych zmian zaproponowanych przez Radę Ministrów – poza obniżeniem składki – będzie uchylenie od 2026 roku możliwości rozliczenia zapłaconych składek zdrowotnych w podatku dochodowym. Na realizację nowego rozwiązania rząd ma zabezpieczyć ok. 4,6 mln złotych w 2026 roku. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj: