24 czerwca 2024

Protezy piersi i peruki. Ceny rosną, a limity bez zmian

Od blisko 20 lat nie zmieniły się limity cenowe Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) na peruki, a od dekady na protezy piersi. Na rynku pojawiły się wyroby o bardziej naturalnym wyglądzie, zapewniające pacjentkom onkologicznym dyskrecję i spełniające dodatkowe funkcje.

Foto: pixabay.com

W 2021 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że rak piersi jest najczęściej wykrywanym nowotworem na świecie. W Polsce każdego roku diagnozuje się ten nowotwór u ok. 19 tysięcy kobiet. Metody leczenia chorych na raka piersi obejmują:

  • chirurgię,
  • chemioterapię,
  • hormonoterapię,
  • immunoterapię,
  • radioterapię.

Nie u wszystkich kobiet po mastektomii można wykonać zabieg rekonstrukcyjny jednoczasowy – wówczas jedynym rozwiązaniem jest proteza zewnętrzna piersi. – Rocznie w Centrum Onkologii w Łodzi wykonujemy ponad tysiąc zabiegów operacyjnych u kobiet z chorobami piersi. Dla moich pacjentek jest to ekstremalnie trudne doświadczenie – mówi prof. Agnieszka Kołacińska-Wow, chirurg onkologiczny piersi.

– Dla mnie, kobiety chirurga, pierś to nie jest zwykły organ anatomiczny, ale też symbol kobiecości, piękna, macierzyństwa. Dlatego tak kluczowa jest szybka pomoc w powrocie do kobiecego wyglądu, przywrócenie wyniosłości piersiowej na przykład w postaci dobrze dobranej protezy, jeżeli rekonstrukcja nie jest możliwa – dodaje prof. Agnieszka Kołacińska-Wow.

Nie tylko wygląd

Proteza piersi po wykonanej mastektomii to nie tylko element wpływający na wygląd pacjentki. Jej używanie ma szereg korzyści zdrowotnych. Wśród nich są m.in.:

  • podstawowa kompensacja utraconej tkanki oraz wagi dla prawidłowego funkcjonowania układu mięśniowo-szkieletowego,
  • utrzymanie symetrii ciała,
  • zapobieganie lub redukcja bólu związanego z kompensacją asymetrii przez ciało.

Czas ma znaczenie

W ciągu ostatnich lat, podobnie jak w przypadku innych wyrobów medycznych, technologia wytwarzania protez rozwinęła się intensywnie. Dostępne są protezy wielowarstwowe, które potrafią naśladować ruchy i struktury naturalnej piersi, zapewniając regulację temperatury ciała (brak przegrzewania miejsc operowanych), co pozwala poprawić proces gojenia ran oraz zmniejszać ryzyko bliznowacenia.

Protezy piersi wykorzystywane są nie tylko przez pacjentki onkologiczne, ale także kobiety z wrodzoną lub nabytą asymetrią, z wadami rozwojowymi oraz po przebytych urazach piersi i klatki piersiowej.

Zdrowie i estetyka

Drugim ważnym wyrobem medycznym pomagającym chorym osobom zadbać o estetyczny wygląd, a także poprawić ich stan psychiczny i dobre samopoczucie są peruki. Korzystają z nich pacjenci onkologiczni po leczeniu chemioterapią, po urazach, po oparzeniach czy ze schorzeniami powodującymi wypadanie włosów.

Wciąż nie istnieją wystarczająco dobre terapie pozwalające na szybki porost włosów, dlatego peruki często są jedynym rozwiązaniem. Obecny limit refundacji wynosi 250 zł. Dla porównania: ceny peruk syntetycznych wahają się od 300 zł do 1,6 tys. zł, a peruk z włosa naturalnego – 2,5-5 tys. zł. W ostatnich latach koszty produkcji zwiększyły się, ale limity pozostały na niezmienionym poziomie.

– W imieniu pacjentów nie walczymy o refundację peruk czy protez piersi za kilka tysięcy złotych, ale o zauważenie przez decydenta i płatnika, że w jednym, niskim, niezmienianym od lat limicie, nie da się zaspokoić potrzeb pacjentek z różnymi wskazaniami medycznymi – mówi Arkadiusz Grądkowski, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych PolMed.