Przeciwko marginalizacji zdrowia jamy ustnej w polityce państwa
Zdrowa jama ustna to nie tylko zdrowe zęby. Przypominamy o zainicjowanej przez samorząd lekarski kampanii „Trzecie zęby nie wyrosną”.
Celem kampanii społecznej „Trzecie zęby nie wyrosną” jest zwrócenie uwagi na zjawisko marginalizacji zdrowia jamy ustnej w polityce zdrowotnej. Została ona zainaugurowana w połowie września przez Naczelną Radę Lekarską.
To kampania o charakterze propacjenckim, która ma pomóc w przywróceniu właściwego miejsca polskiej stomatologii w ochronie zdrowia, w tym zwróceniu uwagi rządzących na warunki, w jakich przyszło pracować lekarzom dentystom. Poprawy wymaga zarówno dostępność do świadczeń w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, jak i ich wycena.
– Na całe leczenie stomatologiczne, łącznie z protetyką i ortodoncją, Narodowy Fundusz Zdrowia przeznacza zaledwie 2 procent budżetu – mówi Andrzej Cisło, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej, a jednocześnie lekarz dentysta. Stomatolodzy posiadający zawarte kontrakty z NFZ znaleźli się w sytuacji, w której realizacja umów staje się po prostu nieopłacalna m.in. z uwagi na nieustanny wzrost kosztów udzielania świadczeń zdrowotnych. Swoją cegiełkę dołączyła też pandemia.
O problematyce polskiej stomatologii szerzej piszemy TUTAJ.