3 maja 2024

Puchary pełne wody. Mistrzostwa Polski Lekarzy w Maratonie

Godzina 9 rano, 22 października 2023 roku – ulice Poznania zapełniły się tysiącami biegaczy. Na trasę królewskiego dystansu wyruszyło również 52 lekarzy wpisując się w dwudziestoletnią historię Mistrzostw Polski Lekarzy w Maratonie.

Fot. Przemysław Ciupka

Zaczęła się ona w 2001 roku, kiedy to po 2. Poznań Maratonie kol. Krzysztof Ożegowski i piszący te słowa wpadli na pomysł, aby do lekarskiej rywalizacji w maratonie wykorzystać bazę poznańskiej imprezy, która z powodzeniem wpisała się na stałe w kalendarz biegów.

Szefostwo Maratonu Poznań bez problemu udostępniło całą konieczną do organizacji mistrzostw logistykę. Rozpoczęła się doskonała współpraca, która bez najmniejszego zgrzytu trwa do dnia dzisiejszego. I tak, 6 października 2002 roku, 22 lekarzy zainaugurowało zmagania medyków. Przez 20 edycji mistrzostw przewinęły się 222 lekarki i 720 lekarzy.

Trasa maratonu w Poznaniu zmieniała się wielokrotnie, ale klimat imprezy, co roku inny, pozostał niezwykły i każdy bieg był równie niezwykłym przeżyciem. Tegoroczna impreza oprócz skromnego jubileuszu, zapisała się zmienną pogodą, która początkowo idealna, bo umiarkowanie chłodna i bezdeszczowa, zmieniła się w potoki wody, które drugą część dystansu uczyniły zmaganiem z ulewnym deszczem. Nie przeszkodziło to jednak dotrzeć lekarzom do mety w komplecie i dobrej formie

20. tytuł Mistrzyni Polski w Maratonie powędrował za sprawą Żanety Sadowczyk do Wielkopolski. Żaneta tym mistrzostwem wpisała się w historię lekarskich zmagań wielkim zgłoskami, bo zdobyła, jako jedyna, ten tytuł po raz czwarty i to z rzędu. Wicemistrzynią została również Wielkopolanka Dagmara Henclewska, a trzecie miejsce przypadło Julii Iwanow z Dolnośląskiej Izby Lekarskiej. Mistrzem Polski wśród lekarzy został Wojciech Lizak ze Śląskiej Izby Lekarskiej.

Tytuł Wicemistrza przypadł Dominikowi Samotijowi reprezentującemu Dolny Śląsk, który jest rekordzistą w liczbie zdobytych tytułów mistrzowskich w maratonie, bo ma ich na swoim koncie aż sześć. Trzeci na mecie wśród lekarzy był Maciej Ciesielski z Gdańskiej Izby Lekarskiej. Okolicznościowym grawertonem i nagrodą, uhonorowany został Lucjan Habieda z Krakowskiej Izby Lekarskiej, który jako jedyny ukończył wszystkie 20 edycji mistrzostw, wygrywając je w 2004 roku.

Ceremonię dekoracji uświetnili Kol. Mateusz Szulca Wiceprezes i Kol. Filip Zerbst, Przewodniczący Komisji ds. Integracji, Sportu i Wizerunku Wielkopolskiej Izby Lekarskiej, którzy trafnie, deszczową ceremonię dekoracji podsumowali przytoczonymi w tytule pucharami pełnymi wody. Ale co tam, jak to usłyszałem w jednym z komentarzy do deszczowej aury, najważniejsze, że zwyciężyła, pogoda ducha, a tej nie brakował uczestnikom lekarskich zmagań, co widać na fotografiach. Obok medalu maratońskiego, na szyjach lekarzy zawisł medal upamiętniający 20 lat pięknej rywalizacji.

W tym miejscu dziękuję wszystkim lekarzom, którzy w brali w niej udział. Szczególne podziękowania kieruję do organizatorów Maratonu Poznań, a zwłaszcza Pani Aleksandry Sobczyk, która część swego serca włożyła w zmagania lekarzy. Dziękuje Krzysztofowi Ożegowskiemu, który przez wiele lat brał udział w organizacji mistrzostw i utrwalał ich historię na kliszy i na papierze. Niestety nigdy nie dał się namówić na zmierzenie z królewskim dystansem. Dziękuję Naczelnej i Wielkopolskiej Izbie Lekarskiej za wsparcie finansowe i zabieram się do organizacji kolejnych mistrzostw.

Wojciech Łącki, Komisja ds. Integracji, Sportu i Wizerunku Wielkopolskiej Izby Lekarskiej