18 września 2024

PUM: 3,5 tys. kandydatów na lekarski, 1,5 tys. na lekarsko-dentystyczny

W pierwszym naborze na rok akademicki 2024/25 największa uczelnia w regionie, Uniwersytet Szczeciński, zarejestrowała 6867 kandydatów. Pomorski Uniwersytet Medyczny ma 3,5 tys. chętnych na kierunku lekarskim.

Szczecin. Fot. pixabay.com

Pierwszy etap rekrutacji na studia stacjonarne (I stopnia i jednolite magisterskie) na większości publicznych uczelni trwał do połowy lipca. Wyniki naborów zostaną ogłoszone pod koniec miesiąca, kiedy kandydaci na studentów dostarczą do dziekanatów dokumenty i potwierdzą wolę nauki. Na razie uczelnie informują o liczbie zarejestrowanych w elektronicznych systemach rekrutacji.

Uniwersytet Szczeciński

Uniwersytet Szczeciński na rok akademicki 2024/25 przygotował łącznie ponad 10 tysięcy miejsc, na 93 kierunkach, w tym dziewięciu nowych. „W pierwszym naborze liczba kandydatów na stacjonarne studia I stopnia i jednolite magisterskie wyniosła 6867, więcej niż w zeszłym roku, wtedy było to 6159 osób, a zostało przyjętych 5676 osób” – poinformowała Agnieszka Lizak, rzeczniczka prasowa US.

Najbardziej obleganym kierunkiem na US od wielu lat jest psychologia. W tym roku zarejestrowano prawie siedmiu kandydatów na jedno miejsce (aplikowało 868 osób). Na filologii angielskiej odnotowano 3,5 kandydata na miejsce, a studiami prawniczymi jest zainteresowanych trzy razy więcej chętnych niż miejsc. Na kierunkach: media i cywilizacja oraz komunikacja i psychologia w biznesie było prawie 2,5 kandydata na miejsce.

Drugi nabór na studia stacjonarne I st. i jednolite magisterskie na US rozpocznie się 1 sierpnia. Natomiast cały czas trwa (do 13 sierpnia) nabór na studia II st. i wszystkie studia niestacjonarne.

Pomorski Uniwersytet Medyczny

Najbardziej renomowana szczecińska uczelnia, Pomorski Uniwersytet Medyczny, chwali się ogromnym zainteresowaniem studiami na kierunkach: lekarskim (3500 kandydatów, czyli 14 chętnych na jedno miejsce) i lekarsko-dentystycznym (1500, aż 21 chętnych na miejsce). „Jesteśmy w trakcie procesu rekrutacji. Na większość kierunków, na których trwa nabór, zarejestrowało się już więcej osób niż mamy miejsc” – powiedziała PAP Magdalena Stankiewicz, kierownik działu promocji PUM.

Na dwóch najbardziej obleganych kierunkach PUM kandydaci mają czas do 26 lipca na złożenie dokumentów. Natomiast Wydział Nauk o Zdrowiu czeka na zgłoszenia kandydatów (na studia I st. i jednolite magisterskie) do 29 lipca, a na dokumenty do 9 sierpnia. Wydział Farmacji, Biotechnologii Medycznej i Medycyny Laboratoryjnej rejestruje kandydatów do 30 lipca, a termin dostarczania dokumentów to 12 sierpnia.

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny przygotował na studiach inżynierskich ponad 2600 miejsc. „Maturzyści mogą wybierać spośród 43 kierunków, w tym dwóch nowych: dietetyka i zarządzanie” – wyjaśniła Emilia Kujawa, rzeczniczka ZUT. W pierwszym terminie rekrutacji zarejestrowano 3703 chętnych. „To więcej niż rok temu, kiedy ten wynik wyniósł 3440” – podkreśliła Kujawa. Z tzw. pierwszą preferencją zarejestrowano 2216 kandydatów. Rok temu było ich 2101.

Najpopularniejsze kierunki to dietetyka (ponad trzy osoby na miejsce), architektura (2,66), automatyka i robotyka (2,57), budownictwo (2,19). Prawie dwa razy więcej chętnych niż miejsc jest również na kynologii oraz informatyce. Drugi nabór na studia stacjonarne I st. rozpoczął się 18 lipca. A do 13 sierpnia trwa nabór na studia II st.

Politechnika Morska

Trwa również rekrutacja na Politechnice Morskiej w Szczecinie. Do wyboru jest 15 kierunków, w tym nowość – inżynieria modelowania przestrzennego. Jak poinformowała Anna Zengota, dyrektor działu promocji PM, w elektronicznym systemie rejestracji odnotowano 1924 kandydatów. „W przewadze są to rejestracje na studia I stopnia stacjonarne” – wyjaśniła Zengota.

Kandydaci na ten rodzaj studiów do 22 lipca dostarczali dokumenty, a 23 lipca po południu otrzymali informację, czy zostali przyjęci. „Dopiero po tym czasie zapadną też decyzje o uruchomieniu drugiego naboru na wybranych kierunkach” – zaznaczyła Zengota.

Na studiach stacjonarnych I stopnia PM przygotowała łącznie 1328 miejsc, plus 373 dla studentów międzynarodowych. Największym zainteresowaniem, tradycyjnie cieszy się nawigacja (także w jęz. angielskim) oraz informatyka, logistyka i mechatronika.

Akademia Sztuki

Najmłodsza państwowa uczelnia w Szczecinie – Akademia Sztuki po pierwszym naborze zarejestrowała 739 zgłoszeń na 317 miejsc. Jak podkreślił w rozmowie z PAP kierownik działu promocji i organizacji wydarzeń artystycznych AS Maciej Mizgalski, „czwarty rok z rzędu zwiększa się liczba kandydatów”. Najbardziej popularnym kierunkiem była grafika projektowa, gdzie jest sześciu kandydatów na miejsce.

Podobnym zainteresowaniem cieszył się kierunek gry komputerowe i rzeczywistość wirtualna (5,3 kandydata), a także grafika artystyczna (5) i arteterapia (5). Na projektowanie mody i wokalistykę jazzową zarejestrowano ok. czterech chętnych na miejsce. „Oferujemy łącznie 20 kierunków, w tym 5 muzycznych i 15 wizualnych, studia I i II stopnia” – wyjaśnia Mizgalski.

Przed rokiem akademickim 2024/25 szczecińska AS po raz drugi organizuje nabór do szkoły doktorskiej (III st.), a po raz pierwszy do centrum studiów podyplomowych i szkoleń. Do końca lipca uczelnia ma ogłosić, na których kierunkach są jeszcze wolne miejsca.

„U nas nie ma limitu wieku i nie liczą się wyniki matury, tylko wyniki egzaminu wstępnego” – przypomina Mizgalski. „Osoby z tzw. starą maturą nie muszą ‘uzupełniać’ wykształcenia. Najstarsi studenci, na malarstwie, są w wieku emerytalnym”.

Źródło: naukawpolsce.pl