Radiologiczne Mistrzostwa Polski w Żeglarstwie
W tym roku mistrzostwa rozegrano po raz piąty; trzeci raz w marinie Narodowego Centrum Żeglarstwa w Górkach Zachodnich koło Gdańska. 5 czerwca jachty ruszyły na wody Zatoki Gdańskiej, a następne kilka godzin wypełniły starty i krótkie wyścigi treningowe. Wiał równy wiatr o umiarkowanej sile ale niosący przejmujący chłód.
Sobota 6 czerwca przywitała zawodników tropikalną temperaturą (po południu ponad 30 stopni w cieniu) i silnym, porywistym wiatrem. Pierwszy wyścig padł łupem załogi z Mazowsza – ubiegłorocznych zwycięzców regat.
Forma, jaką zademonstrowali wskazywała, że są nie do pokonania. Ponieważ coraz silniejszy wiatr wyraźnie sprawiał kłopoty większości załóg, które bardziej musiały skupić się „na przeżyciu” niż na regatach, sędzia główny zadecydował, aby wycofać wszystkie załogi do portu w celu zrefowania żagli i zrobienia dodatkowej odprawy. Po ponownym powrocie na morze rozpoczęły się prawdziwe regaty.
Kolejne dwa wyścigi wygrała załoga Małopolski, stając się poważnym kandydatem do zwycięstwa. Czwarty wyścig ponownie wygrało Mazowsze przed Pomorzem i Małopolską.Wydawało się więc, że załoga ta ma wygraną „w kieszeni”, tym bardziej, że początek ostatniego, piątego wyścigu układał się po ich myśli.
Co prawda sami płynęli początkowo na piątym miejscu, ale ich najgroźniejszy konkurent, Małopolska niespodziewanie spadła na trzecią pozycję. Na prowadzenie, z dużą przewagą, wyszło Podkarpacie. Na ostatnią halsówkę regat jachty wyszły w kolejności: Podkarpacie, a dalej w odległości około 200 metrów Pomorze i Małopolska.
Za nimi żeglowały Mazowsze, Lublin i Wielkopolska. Po wyjściu z boi Pomorskie i Małopolska ruszyły w pościg za prowadzącymi. Małopolska wytrzymała do nadejścia mocnego szkwału i zmieniła hals, a żeglując na krawędzi szkwału przegoniła Pomorze cały czas zmniejszając dystans do Podkarpacia.
Na górnym znaku Małopolska była już pierwsza z przewagą około 50 metrów, a za jej rufą rozpoczął się bój pomiędzy Podkarpaciem i Pomorzem – jak się później – okazało o trzecie miejsce. Płynące na czwartym miejscu Mazowsze mogło tylko obserwować to, co dzieje się z przodu.
W efekcie wyścig wygrała Małopolska, odbierając Mazowszu palmę pierwszeństwa w regatach. Na drugim miejscu zameldowało się Pomorze o pół długości jachtu wyprzedzając na finiszu Podkarpacie. Czwarte Mazowsze zajęło ostatecznie w regatach drugie miejsce ze stratą tylko jednego punktu do zwycięzcy.
Po powrocie do mariny na zawodników czekał tradycyjny gorący bigos. Wieczorem wszyscy spotkali się na uroczystym zakończeniu regat w gdańskiej Brovarni, skąd podziwiali piękny widok na rozświetlony Gdańsk. Rozdanie dyplomów, medali i pucharów uświetnił swoją obecnością znany marynista, redaktor Bohdan Sienkiewicz, twórca legendarnego programu telewizyjnego „Latający Holender”.
Andrzej Urbanik
Katedra Radiologii Collegium Medicum UJ
Wyniki:
Miejsce I – Oddział Małopolski (6 pkt.): Piotr Jędryczka (sternik), Justyna Kozub, Katarzyna Rakoczy, Andrzej Urbanik
Miejsce II – Oddział Mazowiecki (7 pkt.): Krzysztof Milczarek (sternik), Piotr Kulisiewicz, Leopold Bakoń, Konrad Milczarek
Miejsce III – dwie załogi ex æquo (po 11 pkt.): Oddział Pomorski – Maciej Markuszewski (sternik), Tomasz Klimek, Wojciech Wierzbicki, Oddział Podkarpacki – Paweł Jankowski (sternik), Justyna Filipowska, Ewa Osip, Daniel Dudek
Miejsce IV – Oddział Lubelski (19 pkt.): Marcin Wieczorski (sternik), Małgorzata Cierpisz, Krzysztof Fronc, Tomasz Wodowski
Miejsce V – Oddział Wielkopolski (22 pkt.): Łukasz Matuszewski (sternik), Arleta Witkowska-Łuczak, Magdalena Gruchalska, Adam Łuczak