10 października 2024

Rehabilitacja na zakręcie? Co z fizjoterapią?

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz wystosował dziś list do lekarzy i lekarzy dentystów, w którym odnosi się do tekstu autorstwa Pawła Walewskiego pt. „Rehabilitacja na zakręcie” (wczoraj ukazał się na blogu dziennikarzy naukowych „Polityki”). Poniżej przytaczamy go w całości.

Foto: freeimages.com

Z oburzeniem przeczytałem tekst autorstwa Pawła Walewskiego pt. „Rehabilitacja na zakręcie”, który ukazał się na blogu dziennikarzy naukowych „Polityki” w dniu 23 lipca 2015 roku.

Już sam tytuł sugeruje, że przeczytamy tekst o rehabilitacji, tymczasem do czynienia mamy z tekstem o fizjoterapii, która jest tylko jedną z dziedzin szeroko pojętej rehabilitacji. Zdumiewa łatwość, z jaką Pan redaktor w swoim tekście posługuje się oskarżeniami o oszustwa, wprowadzanie w błąd, prezentowanie półprawd.

Z tekstu Pana Walewskiego można by wnosić, iż środowisko lekarskie nie ma prawa do wyrażania własnego stanowiska w zakresie procesu rehabilitacji. Otóż ma. Samorząd lekarski działa w ramach kompetencji zapisanych w ustawie, do których należy m.in. analizowanie, opiniowanie i proponowanie kierunków rozwoju ochrony zdrowia. Ostateczną decyzję, co do kształtu zapisów prawa i tak zawsze podejmuje ustawodawca.

Pan redaktor nie wysłuchał argumentów merytorycznych prezentowanych podczas konferencji prasowej w Naczelnej Izbie Lekarskiej w dniu 23 sierpnia br. Przybył na nią z gotową tezą, z umysłem zablokowanym na jakiekolwiek argumenty. Nie odniósł się do nich w trakcie konferencji, a jedynie forsował z uporem zapisy projektu ustawy.

Odnosząc się do poruszonej przez Pana Walewskiego kwestii mojej mimiki podczas konferencji prasowej wyjaśniam, iż smutną minę miałem jedynie z powodu niespotykanego zachowania Pana redaktora, który zamiast realizować misję dziennikarza i dochodzić do prawdy, większą część swojej wypowiedzi poświęcił na agresywne zachowanie i zarzucanie, że ktoś mną manipuluje.

Skłania to mnie do uznania, że niestety Pan redaktor nie brał udziału w konferencji jako dziennikarz znanego tygodnika, ale przybył na nią jako zwolennik, orędownik, a nawet lobbysta zmian legislacyjnych oczekiwanych przez środowisko fizjoterapeutów.

Nie jest prawdą iż – jak pisze Pan redaktor – fizjoterapeuci znają się na specjalności rehabilitacji medycznej lub medycyny fizykalnej lepiej niż niejeden doktor. Nie jest również prawdą, że lekarz decyduje „teoretycznie” o zabiegach, jakie pacjent powinien otrzymać, gdyż lekarze wystawiają skierowania na podstawie swojej wiedzy i doświadczenia.

Pan redaktor nie przeczytał dokładnie projektu ustawy o zawodzie fizjoterapeuty, skoro twierdzi, że da ona prawo do kontaktu z fizjoterapeutami, „oczywiście ze skierowaniami od lekarzy”. Właśnie ten brak skierowań od lekarzy był największym problemem prezentowanym na konferencji prasowej! Wskazywaliśmy, że stanowi to niebezpieczeństwo dla pacjentów, czego Pan Walewski nie wysłuchał.

Podkreślaliśmy, że w publicznym systemie ochrony zdrowia nie może być bezpośredniego dostępu do fizjoterapeuty bez skierowania lekarza. Podawaliśmy przykłady krajów tj. Finlandia, Francja, Niemcy, Norwegia, Włochy, Irlandia, Belgia, Luxemburg, Grecja, Hiszpania, Portugalia, Szwajcaria, Turcja, Cypr, Litwa, Łotwa, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szkocja, w których bezpośredniego dostępu pacjenta do fizjoterapeuty nie ma, i na których Polska powinna się wzorować.

Skierowanie przez lekarza jest niezbędne, bo tylko lekarz może postawić właściwą diagnozę kliniczną np. odróżnić ból kręgosłupa dyskopatyczny od nowotworowego czy np. od gruźliczego zapalenia kręgów.

Nie odmawiam Panu redaktorowi prawa do posiadania i wyrażania własnych poglądów. Wydaje mi się jednak, że poglądy te nie powinny wpływać na rzetelność dziennikarską. Dodam tylko, że wyrażony przez Pana redaktora tuż po konferencji pogląd, że specjalista rehabilitacji medycznej to specjalizacja niepotrzebna, uniemożliwiło jakikolwiek dialog.

Na koniec, analogicznie do tekstu Pana redaktora, także pozwolę sobie na ważną pointę, aby nikt, łącznie z Panem redaktorem, nie miał wątpliwości: Naczelna Izba Lekarska organizuje konferencje prasowe w celu zaprezentowania stanowisk lekarzy i lekarzy dentystów, a nie osób wykonujących inne zawody, których nie reprezentuje.


„Samodzielna fizjoterapia naruszeniem bezpieczeństwa pacjentów” – pod takim hasłem wczoraj odbyła się konferencja prasowa w siedzibie samorządu lekarskiego. Transmitowaliśmy ją na żywo w naszym portalu. Relacja z tej konferencji oraz prezentacje uczestniczących w niej lekarzy są tutaj. Poniżej zapis wideo:


Więcej relacji na żywo, transmisji wideo i fotoreportaży można zobaczyć tutaj.