Rezydentury: 2000 miejsc jeszcze tej wiosny!
We wtorek 27 stycznia przedstawiciele Komisji ds. Młodych Lekarzy Naczelnej Rady Lekarskiej ponownie spotkali się z wiceministrem zdrowia Igorem Radziewiczem-Winnickim oraz dr Jolantą Orłowską-Heitzman, dyrektor Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego Ministerstwie Zdrowia. Cel: omówić przyszłość kształcenia podyplomowego.
Tym razem rozmowy odbyły się w ministerstwie. Foto: Marta Jakubiak
Przypomnijmy, że do pierwszego spotkania doszło w zeszłym tygodniu w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej. Po stronie resortu uczestniczyli w nim zarówno wiceminister Radziewicz-Winnicki, jak i dyrektor Orłowska-Heitzman. Wówczas okazało się, że plany na ten rok zakładają zwiększenie rezydentur ogółem do 6500 miejsc (zobacz więcej).
A co na temat ostatnich rozmów mówi Filip Dąbrowski, przewodniczący Komisji ds. Młodych Lekarzy Naczelnej Rady Lekarskiej, który – wraz z Tomaszem Imielą i Łukaszem Jankowskim, członkami Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie – był we wtorek na Miodowej?
– Rozmowy przebiegły bardzo pomyślnie. Ministerstwo Zdrowia jest otwarte na propozycje, pan minister zgadza się z nami, że obecny system jest bardzo niesprawiedliwy i promuje zachowania nieetyczne („na przeczekanie”). Niestety jest on zapisany w ustawie o zawodzie lekarza i lekarza dentysty (par. 16), wobec czego trudno zmienić zasady rekrutacji.
W kwalifikacji wiosennej potwierdzono 2000 miejsc do rozdania. Ze względu na ograniczanie przez konsultantów dostępnej ilości miejsc w części dziedzin resort zamierza przyznawać w nich rezydentury do wyczerpania limitu etatów lub miejsc akredytacyjnych. Rekrutacja pozostaje niezmieniona, ale wszystkie odwołania będzie rozpatrywał minister zdrowia.
W sesji jesiennej planujemy rewolucyjne zmiany. Jeżeli uda się zmienić ustawę możliwy będzie wybór jednej, dwóch lub trzech preferowanych specjalizacji w obrębie wybranego województwa – analogicznie jak przy wyborze miejsca do odbywania stażu podyplomowego obecnie. Osoby, które nie otrzymają żadnej z wybranych dziedzin, będą logować się do systemu, gdzie w ramach procedury odwoławczej będą mogły wybrać jedną z dziedzin, w której miejsce zostanie po pierwszej fazie rekrutacji.
Ministerstwo Zdrowia zorientuje się w możliwościach przeprowadzenie tej legislacji jeszcze w tej kadencji Sejmu, ale będzie to trudne. Mamy ogromne nadzieje, że ten system wejdzie. Kolejne spotkanie 16 lutego!