Rezydentury: 6500 etatów w 2015 roku?

20 stycznia br. w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej odbyło się posiedzenie Komisji ds. Młodych Lekarzy z wiceministrem Igorem Radziewiczem-Winnickim oraz dr Jolantą Orłowską-Heitzman, dyrektor Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego Ministerstwie Zdrowia. 

Foto: Marta Jakubiak

W spotkaniu wzięli udział także przedstawiciele Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej: prof. Romuald Krajewski i dr Agnieszka Ruchała-Tyszler. Podczas dyskusji członkowie komisji przedstawili swoją opinię o ostatnich zmianach dotyczących trybu odbywania szkolenia specjalistycznego w trybie rezydenckim.

Przypomnijmy, że uchwalona w grudniu ustawa okołobudżetowa wprowadziła znaczne ograniczenie możliwości zmiany kierunku kształcenia (zobacz więcej). W myśl obowiązującego zapisu osoba, która podejmie rezydenturę, nie może jej zmienić na inną. Pomimo ogromnej pracy wielu młodych lekarzy z całej Polski, wielu rozmów z parlamentarzystami, udziału w posiedzeniach sejmowej i senackiej komisji, nie udało się wycofać z tego zapisu.

Dyrektor Orłowska-Heitzman przedstawiła także plan zwiększonej liczby rezydentur w bieżącym roku. W sesji wiosennej ma być przyznanych 2000, a jesiennej 4500 etatów! Złożona z sejmowej mównicy obietnica premier Ewy Kopacz zaczyna być realizowana (zobacz więcej). Tematem rozmów pozostaje sposób kwalifikacji na dodatkowo przyznane miejsca oraz rezydentury dedykowane lekarzom dentystom.

W dalszej części spotkania przedyskutowano pomysły młodych lekarzy na zmiany w sposobie rekrutacji na rezydentury. Obecny system jest w dużej mierze niedoskonały – wiele osób pozostaje bez szansy na kształcenie w wybranym przez siebie kierunku tylko dlatego, że złożyło podanie w województwie z wyższą konkurencją niż sąsiednie.

Wiele szpitali posiadających miejsca szkoleniowe pozostaje zaś bez rezydentów. Być może tę kwestię rozwiązałoby rozdzielanie tych etatów w systemie ogólnopolskim lub zgłaszanie 2-3 preferowanych kierunków kształcenia. Szczegółowe pomysły zostaną omówione w trakcie kolejnego spotkania roboczego, które odbędzie się 27 stycznia, tym razem w Ministerstwie Zdrowia.

Filip Dąbrowski
Przewodniczący Komisji ds. Młodych Lekarzy NRL

Powiązane aktualności

komentarzy 12

Skomentuj
 1. Avatar
  :)
  Sty 22, 2015 - 01:53 PM

  Bardzo pozytywna informacja! 😉

  ODPOWIEDZ
  • Avatar
   :)
   Sty 22, 2015 - 08:20 PM

   się okaże czy prawdziwa 😛 bo to 4 razy więcej niż rok temu o tej porze 🙂

   ODPOWIEDZ
 2. Avatar
  Gaba
  Sty 22, 2015 - 09:51 PM

  Czy to nie jest jakiś żart???

  ODPOWIEDZ
 3. Avatar
  jl
  Sty 23, 2015 - 11:11 AM

  Szkoda, że nie mogą skorzystać z takiej szansy starsze roczniki, które składając papiery na „pewniejsze specjalizacje”, chcąc zapewnić sobie (i swoim rodzinom) środki na utrzymanie, w pewnym sensie już się na nie skazały. I gdzie tu sprawiedliwość?

  ODPOWIEDZ
 4. Avatar
  axel rose
  Sty 24, 2015 - 12:49 AM

  Ciekawe jak to ma wyglądać? Czy obecni pozarezydenccy dostaną rezydenturę z automatu czy trzeba się jeszcze raz rejestrować w systemie..?

  ODPOWIEDZ
 5. Avatar
  Agata
  Sty 24, 2015 - 01:11 AM

  Pożyjemy – zobaczymy 😉
  Wygląda ambitnie ale na razie to tylko obietnice.
  Zobaczymy co wyjdzie na wtorkowym meetingu 😉

  ODPOWIEDZ
 6. Avatar
  Olga
  Sty 28, 2015 - 03:16 PM

  Jakieś wieści co do spotkania z 27.01??? Czekamy z niecierpliwością na konkrety!!

  ODPOWIEDZ
  • Avatar
   Bezimienna
   Sty 28, 2015 - 07:42 PM

   Podbijam komentarz!! Było cos czy nie??

   ODPOWIEDZ
 7. Avatar
  Niki
  Sty 31, 2015 - 11:52 PM

  A skąd informacje ze osoby zajmujące miejsce pozarezydenckie dostaną z automatu rezydenture. Przecież to SA dwa odrębne tryby robienia specjalizacji na które składa się oddzielne wnioski i SA oddzielne listy. Niezależnie trzeba będzie brać udział w nowym postępowaniu. O przyznaniu miejsc rezydenckich jak w zeszlej sesji będzie decydował wynik Leku.

  ODPOWIEDZ
 8. Avatar
  wojtek
  Lut 08, 2015 - 09:24 PM

  skromny filip. wszystkie zdjęcia jego, celebryta, vip. on już speckę ma, a my czekamy. Czas leci filipie, cóż waadza powiedziała ci 27/01/15.

  ODPOWIEDZ
 9. Avatar
  Paulina
  Lut 17, 2015 - 09:21 AM

  Hej,

  Do utrwalania wiedzy medycznej i przygotowywania się do egzaminów medycznych polecam portal qsmedic.eu. Jest przydatny i posiada dużo pytań 🙂

  ODPOWIEDZ
 10. Avatar
  Magda
  Lut 19, 2015 - 09:10 AM

  Jakby ktoś chciał sobie powtórzyć bądź sprawdzić wiedzę medyczna polecam portal qsmedic.eu. Super sprawa 🙂

  ODPOWIEDZ

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.