3 grudnia 2024

Rocznica wybuchu wojny: oddali hołd lekarzom

Dziś mija 75 lat od wybuchu drugiej wojny światowej. W latach 1939-1945 zginęło ponad 6 tysięcy lekarzy mających polskie obywatelstwo. W tym szczególnym dniu przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Lekarskiego zebrali się przed pamiątkową tablicą w Warszawie, aby oddać hołd medykom, którzy zginęli za naszą ojczyznę.

Foto: Lidia Sulikowska

W II Rzeczypospolitej, tuż przed wybuchem wojny, praktykowało ponad 12 tysięcy lekarzy różnych narodowości. Wojnę przeżyła tylko nieco ponad połowa z nich. Wielu oddało życie na froncie, niejeden zginął w Katyniu, byli mordowani zarówno w sowieckich łagrach, jak i nazistowskich obozach koncentracyjnych.

Zginęła połowa lekarzy

– Nie było drugiego takiego zawodu, który by stracił 50 procent swoich przedstawicieli.  Cześć ich pamięci – powiedział prof. Jerzy Woy-Wojciechowski, wieloletni prezes Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, przed tablicą zawieszoną na ścianie budynku przy ulicy Jazdów 6 w Warszawie, w którym w czasie wojny mieścił się pawilon chirurgiczny Szpitala Ujazdowskiego. Była chwila zadumy, złożono okolicznościowy wieniec i zapalono znicze. W budynku, na którym zawieszona jest pamiątkowa tablica (na zdjęciu), swoją siedzibę ma obecnie Instytut Teatralny. Polskie Towarzystwo Lekarskie od przeszło 40 lat stara się o odzyskanie tego miejsca i utworzenie w nim Muzeum Historii Medycyny.

Poranek na Westerplatte

Uroczystości rocznicowe związane z wybuchem drugiej wojny światowej odbyły się również dzisiaj na Westerplatte. – Dzisiaj, patrząc na tragedię Ukraińców, patrząc na wojnę, bo tego słowa trzeba użyć, wiemy, że wrzesień 1939 roku nie może się powtórzyć. Historia zatoczyła koło i tu, na Westerplatte, dzisiaj mówiąc: „Nigdy więcej wojny”, musimy zapowiedzieć pełnym i mocnym głosem, wspólnie z naszymi sojusznikami, że to nie będą tylko słowa – mówił premier Donald Tusk.

Największy konflikt w dziejach

Druga wojna światowa była największym konfliktem zbrojnym w dziejach świata, trwającym od 1 września 1939 roku (czyli od ataku Niemiec na Polskę) do 2 września 1945 roku. Poza większością krajów europejskich i ich kolonii, w działaniach wojennych wzięły udział państwa Ameryki Północnej, Ameryki Południowej oraz Azji. W wojnie uczestniczyło około 1,7 miliardów ludzi, a – według różnych szacunków – zginęło 50-78 milionów. Sporo ofiar pochłonęła planowa eksterminacja prowadzona przez III Rzeszę (to z myślą o polskich więźniach politycznych powstał obóz w Auschwitz). Ogromne były również straty materialne (np. zabudowa lewobrzeżnej części Warszawy została zniszczona w 85 procentach).

ls