Sejm odrzucił poprawki Senatu ws. dostępu na bezpłatne leki
W czwartek Sejm odrzucił poprawki Senatu do noweli rozszerzającej dostęp do recept na bezpłatne leki dla dzieci, młodzieży i seniorów. Mimo to, jeśli ustawy nie zawetuje prezydent, w życie wejdą zmiany korzystne dla pacjentów.
Nowelizacja rozporządzenia o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw zakłada, że recepty na bezpłatne środki dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia i seniorów po skończeniu 65. roku życia będą mogli wystawić wszyscy lekarze: ci posiadający kontrakt z NFZ, ale też w ramach prywatnej praktyki. Recepta będzie mogła zostać wystawiona w zakresie m.in. leczenia uzależnień, opieki psychiatrycznej, paliatywnej i hospicyjnej oraz leczenia stomatologicznego.
Obecnie recepty na bezpłatne leki z listy „S” i „Dz”, czyli dla seniorów i dzieci, realizowane są przez lekarzy, którzy zawarli umowę z NFZ w jednym z trzech zakresów: w podstawowej opiece zdrowotnej, ambulatoryjnej opiece specjalistycznej lub leczeniu szpitalnym. Takie uprawnienia mają też lekarze emeryci i część pielęgniarek.
Ustawa trafi teraz do prezydenta Andrzeja Dudy. Jeśli zostanie podpisana, wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia zgłoszenia. Roczny koszt rozszerzenia uprawnień do wystawiania recept na bezpłatne leki dla dzieci i seniorów resort zdrowia oszacował na 415 mln zł.