30 kwietnia 2024

Sieć lekarzy innowatorów po roku działalności

W ramach społeczności NIL IN udało się nam osiągnąć wiele, choć nie uniknęliśmy porażek. Potrafimy jednak wyciągać wnioski, dlatego w najbliższych miesiącach postaramy się jeszcze bardziej skonsolidować środowisko medycznych innowacji.

Fot. Karolina Bartyzel/Dział Komunikacji NIL

Rok temu w Naczelnej Izbie Lekarskiej powstał Centralny Ośrodek Badań, Innowacji i Kształcenia (COBIK NIL), w ramach którego dość szybko zaczął funkcjonować NIL IN, czyli Sieć Lekarzy Innowatorów.

Projekt, który pierwotnie tworzyła garstka osób, zaczął się szybko rozwijać. W jego szeregi już na początku działalności wstąpiło prawie stu lekarzy zainteresowanych innowacjami i nowymi technologiami.

W ramach NIL IN powstało kilka grup roboczych, w tym: ds. start-upów medycznych, ds. wdrożenia innowacji w opiece ambulatoryjnej; ds. wdrożenia innowacji w szpitalnictwie; ds. danych medycznych oraz MedLoop, której zadaniem jest stworzenie systemu agregującego innowacje medyczne wraz z możliwością ich oceny oraz polecania.

Plany na przyszłość

Pierwszy rok działalności to dobry czas na podsumowania i refleksje. Czujemy, że w ramach społeczności NIL IN udało się nam osiągnąć wiele, choć nie uniknęliśmy kilku mniejszych lub większych porażek, z których obecnie wyciągamy wnioski.

Chcemy, by drugi rok działalności był przełomowy, wniósł nową jakość do systemu opieki zdrowotnej, pozwolił nam przyciągnąć do siebie jeszcze więcej pasjonatów pragnących tworzyć innowacje, a także by zakończył się jeszcze bardziej spektakularnymi osiągnięciami.

Uchylając rąbka tajemnicy, możemy powiedzieć, że w najbliższych miesiącach oraz w 2024 r. postaramy się skonsolidować środowisko medycznych innowacji poprzez zorganizowanie wraz z partnerami cyklicznych wydarzeń, podczas których będziemy łączyć młodość z doświadczeniem, szaleństwo z metodą, a nowoczesność z tradycyjnymi wartościami i etyką.

Powtórzymy też konkurs Przychodnia Przyszłości dotyczący wdrożenia innowacji w opiece ambulatoryjnej, który okazał się dużym sukcesem, licząc na jeszcze większą liczbę wspaniałych projektów, realnie wdrażanych w polskim środowisku zdrowotnym.

Zbierzemy również w jednym miejscu wszystkie możliwości rozwoju osobistego i finansowego dla naszych medycznych innowatorów. Zyskamy też nową tożsamość dzięki lepszej komunikacji oraz wykorzystaniu popularnych portali społecznościowych, gdzie zaprezentujemy sylwetki ciekawych i inspirujących osób.

Będziemy także na bieżąco pisać i mówić o nowościach i innowacjach medycznych, tak by mieli Państwo okazję się z nimi zaznajomić, ocenić je, a także – w razie potrzeby – wypróbować na własnej skórze.

W ramach dalszych prac wraz z liderami zmiany, odważnie stawiającymi na rozwiązania przyszłości, dokończymy tworzenie bazy danych technologii AI wdrożonych w polskich placówkach. Będziemy też czuwać nad interdyscyplinarnością danych, a przede wszystkim nad ich bezpieczeństwem zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy.

Usłyszycie Państwo o nas, kiedy będziemy badali potrzeby lekarzy w zakresie technologii w ramach barier przy ich wdrażaniu, jak i szukali pomysłów i inspiracji wśród Państwa codziennych trosk i potrzeb, tak by nakłonić innowatorów do rozwiązywania realnych wyzwań rodzimej ochrony zdrowia.

Kolejne szkolenia

Nie można oczywiście zapomnieć o szkoleniach, które są podstawą naszej działalności. Na kolejne miesiące przygotowujemy jeszcze większą dawkę inspirujących spotkań, cykle szkoleniowe organizowane z naszymi partnerami instytucjonalnymi, zakończone certyfikacją dla osób, która chcą dołączyć do Sieci Lekarzy Innowatorów i stać się ekspertami.

Zorganizujemy również szkolenia z nowoczesnych metod zarządzania, a także udostępnimy materiały szkoleniowe, dzięki którym wdrażanie innowacji stanie się dla Państwa łatwiejsze i bardziej przejrzyste.

Dla najbardziej zaangażowanych innowatorów planujemy też wyjazdy szkoleniowe, by wspólnie odkrywać medyczne innowacje w innych wybitnych ośrodkach. Zaplanujemy również programy inkubacji pomysłów i start-upów.

Zapraszamy wszystkich do kształtowania tych projektów razem z nami. Nasze drzwi są otwarte dla wszystkich, którzy chcą usprawniać opiekę zdrowotną, unowocześniać miejsca pracy, a także tworzyć i wdrażać innowacje medyczne.

Jakub Chwiećko