21 listopada 2024

Siedź jak najmniej. Lepsza niska aktywność niż żadna

Każda godzina spędzona w pozycji siedzącej zwiększa ryzyko zgonu.

Foto: pixabay.com

W ramach badania Regards amerykańscy badacze przeanalizowali dane ponad 8 tys. osób, które używały akcelerometrów oceniających ryzyko wystąpienia udaru mózgu.

Uczestnicy badania nosili je w trakcie aktywności fizycznej przez siedem kolejnych dni. Po ponad pięciu latach obserwacji 258 uczestników badania zmarło na nowotwór.

Okazało się, że osoby te spędzały więcej czasu dziennie w pozycji siedzącej, zajmowały tę pozycję przez dłuższy czas oraz rzadziej podejmowały aktywność fizyczną uznawaną za niską (np. lekkie prace domowe, zakupy, gotowanie, drobne prace w ogrodzie) i średnią (np. żwawy chód, bieg, taniec).

Ci, którzy spędzali większość dnia, siedząc, mieli aż o 82 proc. zwiększone ryzyko zgonu z powodu nowotworu. Każda godzina dziennie spędzona w tej pozycji zwiększała to ryzyko o 16 proc., a z kolei zamiana trwającego 30 min. siedzenia na niską lub średnią aktywność fizyczną zmniejszała je o odpowiednio 8 proc. i 31 proc.

Jak podkreślają autorzy badania opublikowanego w „Jama Oncology”, po raz pierwszy udowodniono, że nawet niewielka aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko zgonu z powodu nowotworu. Stanowi to istotny argument do mobilizacji osób w starszym wieku lub z problemami w poruszaniu się do podejmowania nawet minimalnej aktywności.

Więcej na stronie https://jamanetwork.com.