Skrócenie okresu zaocznego wydawania orzeczeń o niepełnosprawności
Z przyczyn związanych ze zwalczaniem zakażenia, zapobieganiem rozprzestrzenianiu się, profilaktyką oraz zwalczaniem skutków choroby zakaźnej wywołanej wirusem SARS-CoV-2, od 27 marca 2020 r. wprowadzono możliwość wydawania ocen stanu zdrowia dziecka lub osoby zainteresowanej w celu wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności bez przeprowadzania badania.
Taki stan prawny wynikał z §2 rozporządzenia zmieniającego rozp. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności1 i miał trwać do upływu 90. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.
Tymczasem, nie czekając na odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego, z dniem 13 września 2022 r. przepis ten został jednak uchylony2. Dotychczasowe przepisy mają jedynie zastosowanie do spraw wszczętych i nierozpatrzonych złożonych przed dniem 13 września 2022 r., a dotyczących wniosków o wydanie orzeczeń o:
- niepełnosprawności osób, które nie ukończyły 16. r.ż.;
- stopniu niepełnosprawności osób, które ukończyły 16. r.ż.;
- wskazaniach do ulg i uprawnień.
Przypisy:
- Rozporządzenie z dnia 26 marca 2020 r. Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniające rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (Dz. U. z 2020 r. poz. 534 ze zm.).
- Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 19 lipca 2022 r. o zmianie rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (Dz. U. poz. 1606).