13 listopada 2024

Śmierć tysięcy medyków z powodu COVID-19. Gdzie najwięcej?

Co najmniej 7 tys. pracowników ochrony zdrowia na całym świecie zmarło z powodu COVID-19 – tak wynika z raportu opracowanego przez Amnesty International, który został opublikowany na początku września.

Foto: pixabay.com

Najwięcej zgonów potwierdzono w Meksyku (1320, z czego połowę stanowią lekarze) – w kraju, w którym jest już ok. 100 tys. pracowników medycznych zakażonych koronawirusem, a niemal połowa wszystkich medyków nie ma zapewnionych środków ochrony osobistej w pracy (dane: Pan American Health Organization).

Na drugim miejscu plasuje się USA z liczbą 1077 zgonów, a dalej – Wielka Brytania (649), Brazylia (634) i Rosja (631). Wysoka śmiertelność wśród pracowników medycznych z powodu COVID-19, zgodnie z analizą Amnesty International, jest także w Indiach (573), Republice Południowej Afryki (240), we Włoszech (188), Peru (183), Indonezji (181), Iranie (164) oraz Egipcie (159).

W Polsce dotychczas odnotowano kilka takich przypadków. W ostatnich tygodniach medycy m.in. w RPA i Indiach protestowali na ulicach, bo władze nie zapewniają im dostatecznej ochrony przed zakażeniem koronawirusem.

– Śmierć ponad 7 tys. osób, które straciły swoje życie, ratując innych, jest kryzysem o oszałamiającej skali. Każdy medyk powinien mieć zapewnione bezpieczeństwo w miejscu pracy i skandalem jest, że tak wielu z nich płaci najwyższą cenę. Wzywamy wszystkie rządy do podjęcia pilnych działań w celu ochrony życia pracowników ochrony zdrowia – apeluje Steve Cockburn, przedstawiciel Amnesty International.

Dodaje, że musi zaistnieć globalna współpraca, dzięki której uda się zapewnić medykom odpowiednie środki ochrony indywidualnej, tak aby mogli pracować bez narażania własnego życia. Autorzy raportu zaznaczają, że zebrane dane mogą być znacznie zaniżone, ponieważ kraje w różny sposób raportują informacje o zgonach z powodu COVID-19 wśród pracowników medycznych, a wiele z nich zgłasza te informacje w niedostateczny sposób lub w ogóle tego nie robi.

Amnesty International zbiera dane z wielu źródeł – oficjalnych rządowych, stron pamięci, publikowanych nekrologów, list sporządzanych przez krajowe stowarzyszenia medyczne. Wszystkie zebrane informacje są prezentowane na interaktywnej mapie online, dostępnej na stronie organizacji.