14 września 2024

Środowisko lekarskie apeluje do prezydenta o weto

Na stronie internetowej Naczelnej Izby Lekarskiej (NIL) został udostępniony link do petycji Porozumienia Organizacji Lekarskich (POL) w sprawie ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Medycy apelują do prezydenta o weto.

Foto: POL

– Musimy spróbować zatrzymać ten szkodliwy dokument – mówi prezes Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL) Łukasz Jankowski o ustawie o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Zaapelował również do prezydenta Andrzeja Dudy o skorzystanie z prawa weta, jeśli dokument trafi na jego biurko.

Wielu lekarzy od dawna zwraca uwagę, że ustawa jest niekorzystna dla personelu medycznego, ale również stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa pacjentów. – Wierzę, że prezydentowi jest bliskie dobro i zdrowie obywateli naszego kraju, dlatego jeśli trafi do niego ustawa o jakości, zawetuje ją – dodaje prezes NRL.

Petycja do prezydenta została przygotowana przez POL, które tworzą: Naczelna Izba Lekarska, Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, Porozumienie Zielonogórskie, Porozumienie Chirurgów Skalpel oraz Porozumienie Rezydentów. Link do petycji: https://www.petycjeonline.com/petycja_do_prezydenta_rp_andrzeja_dudy.

„Szlachetne idee bezpieczeństwa pacjenta oraz no-fault zostały wypaczone przez autorów, proponując wprowadzenie tylko większego chaosu, zamiast tak długo oczekiwanej poprawy jakości i bezpieczeństwa leczenia. Pomimo prób współpracy z Ministerstwem Zdrowia w celu naprawy najważniejszej ustawy w systemie ochrony zdrowia w Polsce, wszystkie nasze uwagi jako personelu medycznego, pacjentów i innych środowisk zostały zignorowane” – napisali inicjatorzy petycji.

– Chcę zaapelować o podtrzymanie stanowiska Senatu i odrzucenie ustawy w całości – powiedziała w środę 12 kwietnia senator dr Agnieszka Gorgoń-Komor w trakcie posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia. Zaapelowała o prowadzenie dalszych prac w porozumieniu ze środowiskami medycznymi. Komisja wydała negatywną opinię o uchwale Senatu w sprawie ustawy o jakości. Posiedzenie zakończyło się po ok. 15 minutach.

W środę przed południem rozpoczęło się 74. posiedzenie Sejmu, które potrwa do piątku 14 kwietnia. Porządek dzienny przewiduje m.in. rozpatrzenie sprawozdania sejmowej Komisji Zdrowia o uchwale Senatu. Co zrobią posłowie?