Stomatolodzy w sanktuarium św. Apolonii
Borkowo Kościelne w powiecie sierpeckim od lat odwiedzają lekarze dentyści, głównie z powodu jedynej w Polsce parafii pod wezwaniem patronki stomatologów.

9 lutego ordynariusz płocki Szymon Stułkowski erygował i nadał statuty Sanktuarium św. Apolonii. Uroczystą mszę koncelebrował metropolita poznański arcybiskup Stanisław Gądecki. Kustoszem miejsca świętego został kanonik Adam Zaborowski.
W czasach prześladowania chrześcijan, w roku 249, zgromadzony w Aleksandrii tłum, podburzony przez populistycznego wróżbitę, skazał na śmierć przez spalenie Apolonię – córkę prominentnego deputowanego miejskiego.
„Oni pochwycili ją i razami wybili ze szczęki wszystkie zęby. Następnie jej prześladowcy wznieśli przed miastem stos i grozili jej, że spłonie żywcem, jeśli nie wymówi wraz z nimi bezbożnych słów. Ona jednak skoczyła sama w ogień i zginęła”.
Świadectwo męczeństwa, przekazywane z ust do ust dzięki korespondencji wczesnochrześcijańskiego historyka Euzebiusza z Cezarei, uczyni z biegiem lat „posuniętą w latach dziewicę Apolonię” patronką osób chorych na zęby i dentystów. Jej kult początkowo ograniczał się do Rzymu. Dopiero w XIII wieku rozprzestrzenił się na całą Europę. W 1634 r. papież ogłosił oficjalnie beatyfikację męczennicy.
Od średniowiecza wielu świętych czci się jako „nagłych pomocników” w chorobie. Kult nowej świętej znajduje szeroki odzew. Wbrew legendzie Apolonię malowano jako młodą dziewczynę. Na obrazach i w bryłach rzeźb przedstawiana jest ze szczypczykami, w których trzyma ząb.
W bocznym ołtarzu kościoła w Borkowie znajduje się stary obraz poświęcony patronce parafii. Kilka lat temu Okręgowa Izba Lekarska w Płocku ufundowała figurkę św. Apolonii, która ozdabia jeden z filarów świątyni. Dzięki fundacji Katarzyny i Artura Zarębskich, lekarzy dentystów z Warszawy, podczas odpustowych uroczystości wystawiono relikwiarz z fragmentem kości czaszki Apolonii, sprowadzony specjalnie z Mediolanu. Wśród darów przyniesionych podczas liturgii znalazła się także drewniana figura procesyjna.
Lekarze dentyści i lekarze prywatnie i grupowo przyjechali do Borkowa z wielu zakątków Polski. Wśród nich Warszawę reprezentował wiceprezes Okręgowej Izby Lekarskiej im. Prof. Jana Nielubowicza Dariusz Paluszek, a samorząd śląski – Aleksandra Sommerlik-Biernat. Na czele płockiej delegacji stanęli prezes Ryszard Mońdziel, jego zastępczyni ds. stomatologii Ewa Szczutowska (orędowniczka kultu świętej) oraz szef Bractwa św. Apolonii Janusz Maciejewski.
Odpust w Borkowie Kościelnym, a co za tym idzie imieniny Apolonii odbywają się w drugą niedzielę lutego.
Jarosław Wanecki
Źródło: „Gazeta Lekarska” nr 4/2025