3 grudnia 2024

Stomatologia. Potrzebne rozwiązanie na stałe, a nie porywy serca

Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL) lek. dent. Paweł Barucha liczy na to, że Ministerstwo Zdrowia wprowadzi w stomatologii rozwiązania systemowe. – Czekamy na realizację obietnic – mówi.

Fot. pixabay.com

„Siódemka NIL” to najważniejsze problemy w ochronie zdrowia wymagające – w ocenie samorządu lekarskiego – pilnego wdrożenia. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL) Łukasz Jankowski przekazał listę postulatów w formie pisemnej minister zdrowia Katarzynie Sójce w sierpniu, na początku jej urzędowania.

Jedyny postulat „siódemki NIL”, który jak dotąd został zrealizowany, dotyczy przekazania środków na realizację zmian finansowania w stomatologii, czyli de facto zapłaty Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) za wykonaną pracę lekarzy dentystów w ciągu pierwszego półrocza 2023 roku.

O co chodzi? Tak jak informowaliśmy, pod koniec sierpnia samorząd lekarski otrzymał zapewnienie z Ministerstwa Zdrowia, że na zapłatę za pracę stomatologów trafi minimum 140 mln zł. Więcej pisaliśmy o tym tutaj:

„Zdaniem samorządu lekarskiego kwestia zapłat za tzw. nadwykonania w ogóle nie powinna być negocjowana, ponieważ to nie lekarze dentyści, którzy świadczą usługi pacjentom w ramach NFZ, powinni martwić się, o to, czy fundusz pokryje koszty wizyty. Pacjent także nie powinien obawiać się, że NFZ nie zabezpieczył finansowo świadczenia, którego oczekuje od lekarza. Bezpieczeństwo leczenia to także zapewnienie pacjentom i lekarzom pewności, że organizatorzy systemu dobrze znają realia ochrony zdrowia” – czytamy w komunikacie Naczelnej Izby Lekarskiej.

Przekazanie tych środków wesprze oddziały wojewódzkie NFZ w realizacji zmian finansowania polskiej stomatologii, ale to wciąż za mało. – Rok ma 12 miesięcy. Mamy obiecane 140 milionów za pół roku. Potrzebujemy jeszcze pieniędzy na to, aby lekarze mogli pracować kolejne pół roku. Najwyższa pora, żeby nie były to chwilowe porywy serca Ministerstwa Zdrowia, tylko żeby to były rozwiązania systemowe, które zabezpieczą lekarzy i pacjentów – mówi wiceprezes NRL Paweł Barucha, cytowany w komunikacie NIL.

– Czekamy teraz na realizację obietnic, które są niezbędne w celu realizacji świadczeń przez podmioty stomatologiczne. Wielokrotnie nasi koledzy zwracali uwagę na to, że wykonują pracę, za którą nie są pewni wynagrodzenia – mówi Paweł Barucha, który jest również przewodniczącym Komisji Stomatologicznej NRL.

Więcej o postulatach samorządu lekarskiego do minister zdrowia pisaliśmy tutaj: