22 lipca 2025

Stomatologia przyszłości – przy jednym stole

Współczesne wyzwania edukacyjne, cyfryzacja, bezpieczeństwo lekarzy oraz wpływ środowiska na stan zdrowia jamy ustnej – to główne tematy dwóch ważnych wydarzeń naukowo-dydaktycznych: XXV Międzynarodowej Konferencji Okrągłego Stołu „Kształcenie przed- i podyplomowe w stomatologii” oraz XVII Konferencji „Środowisko a stan zdrowia jamy ustnej”.

Fot. freepik.com

Wydarzenia zorganizowane w dniach 20-22 maja w Centrum Konferencyjnym Atelia zgromadziły rektorów, dziekanów, naukowców i lekarzy dentystów z całej Polski. Obecni byli także prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski oraz wiceprezes NRL i przewodniczący Komisji Stomatologicznej Paweł Barucha.

Podczas inauguracji szef NIL podkreślił silne fundamenty systemu kształcenia lekarzy w Polsce, zaznaczając, że dziś nikt w Europie nie kwestionuje wysokich kompetencji polskich medyków.

– Pytania ze strony organizacji międzynarodowych pojawiają się, ale głównie w kontekście decyzji o otwarciu polskiego rynku pracy dla lekarzy zza wschodniej granicy. Na zachodzie wywołało to niepewność co do kwalifikacji lekarzy z Ukrainy i Białorusi, którym umożliwiliśmy dostęp do unijnego rynku – wskazywał Łukasz Jankowski. Zaznaczył jednak, że obcokrajowcy zza wschodniej granicy stanowią zaledwie niewielki odsetek spośród około 200 tys. lekarzy i lekarzy dentystów pracujących w Polsce.

Twarde dane z IMI

– Najlepszym dowodem na wysoki poziom kształcenia lekarzy w Polsce są dane z Systemu IMI – mówił prezes Jankowski. Internal Market Information System (IMI) to system wymiany informacji między organami administracji publicznej w krajach członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego i instytucjami Unii Europejskiej. Jednym z jego elementów jest system ostrzegania dotyczący lekarzy, którym ograniczono, zawieszono lub cofnięto prawo wykonywania zawodu.

– W ubiegłym roku przesłaliśmy do IMI 141 alertów dotyczących polskich lekarzy. Ani jeden nie dotyczył lekarzy dentystów – poinformował prezes. Najwięcej zgłoszeń do IMI pochodziło z Litwy (619), Francji (314), Szwecji (162) i Irlandii (148). Ciekawostką jest fakt, że wysoka liczba alertów z Litwy to efekt zgłaszania przez ten kraj lekarzy, którzy nie opłacają składki członkowskiej.

O cyfryzacji i bezpieczeństwie

– W kręgach europejskich postrzegani jesteśmy jako kraj, który dobrze kształci. Co więcej, w dziedzinie cyfryzacji jesteśmy wskazywani jako lider. Niemcy wciąż pytają, jak udało się nam wprowadzić e-recepty i e-zwolnienia, mimo że 30 proc. lekarzy w Polsce to emeryci. Nasza elastyczność wykształcona przez lata funkcjonowania w zawiłościach polskiego systemu ochrony zdrowia dziś staje się nieocenioną wartością – zaznaczył prezes NRL.

W dalszej części wystąpienia odniósł się do kwestii bezpieczeństwa lekarzy. – Musimy myśleć nie tylko o ochronie prawnej, ale i o bezpieczeństwie fizycznym. Rozmawiałem dziś ze start-upem, który wdrożył tzw. panic button – ukryty w identyfikatorze przycisk, którym dyskretnie można wezwać ochronę – informował Jankowski. – Prowadzimy też walkę z hejtem w sieci. Po śmierci naszego kolegi z Krakowa pod artykułami pojawiały się porażające wpisy. Wszystkie zostały zgłoszone do prokuratury, pozostajemy także w kontakcie z policją.

Medale i wyróżnienia

Z okazji 25-lecia Okrągłego Stołu Polskie Towarzystwo Edukacji Medyczno-Dentystycznej „Sapientia” uhonorowało osoby, które przez ostatnie ćwierć wieku organizowały lub wspierały to wydarzenie. Medal Educatio Scientia im. prof. Teresy Bachanek otrzymało 21 osób, a kilkadziesiąt kolejnych wyróżniono złotymi, srebrnymi i brązowymi Sowami. Wśród nagrodzonych znaleźli się również przedstawiciele Naczelnej Rady Lekarskiej: prezes ORL Lubelskiej Izby Lekarskiej Leszek Buk odebrał Medal Educatio Scientia dla Lubelskiej Izby Lekarskiej, a wiceprezes ORL tej izby Dariusz Samborski – złotą Sowę.

W konferencji uczestniczyli również przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, Centrum Egzaminów Medycznych, Naczelnej Izby Lekarskiej, konsultanci krajowi oraz reprezentanci uczelni medycznych. – O randze tej konferencji świadczą nazwiska i tytuły uczestników. Śmiało można powiedzieć, że dziś w Lublinie mamy największą liczbę profesorów przypadających na jeden metr kwadratowy – podsumował z uśmiechem wiceprezes Paweł Barucha.

Artur Pedryc

Źródło: „Gazeta Lekarska” nr 7-8/2025