9 października 2024

Sufity podwieszane w obiektach medycznych

W nowych i remontowanych placówkach służby zdrowia montowane są sufity podwieszane. Muszą one nie tylko tłumić hałas, ale przede wszystkim spełniać najwyższe wymagania sanitarne. Powinny charakteryzować się najwyższą klasą czystości bakteryjnej B1 oraz materiałem, który nie stanowi pożywki dla mikroorganizmów (np. skalna wełna mineralna).

Odpowiednia akustyka obiektów medycznych, w tym w szczególności szpitali, pozytywnie wpływa na stan zdrowia pacjentów. Osoby chore przebywające w przychodni potrzebują przede wszystkim ciszy.

Na pacjentów przechodzących leczenie w szpitalu pozytywnie wpływają stłumione dźwięki (np. cichy szmer rozmów, który odbierany bywa jako uspakajający, zapewnia poczucie kontaktu ze społeczeństwem i personelem szpitala). W przypadku placówek medycznych instalacja sufitu podwieszanego przebiega jednak według wyjątkowych założeń, gdyż płyty sufitowe mają nie tylko poprawiać komfort akustyczny, ale muszą przede wszystkim spełniać wysokie standardy sanitarne.

Uwaga na bakterie

To właśnie na oddziałach szpitalnych często dochodzi bowiem do zakażeń groźnymi bakteriami. Najpoważniejsze to m.in. MRSA, czyli gronkowiec złocisty odporny na antybiotyki, a także zakażenia pneumokokowe. Ostatnie z odnotowanych, także w Polsce, bardzo groźne zakażenia wewnątrzszpitalne to te wywołane bakterią, która spędza sen z oczu epidemiologom na całym świecie, czyli Klebsiella pneumoniae NDM, potocznie nazywaną „New Delhi”, odporną na wszystkie antybiotyki.

Zastosowanie materiałów budowlanych i wykończeniowych o nieodpowiednich parametrach higienicznych skutkować może niedopuszczeniem placówki do użytku. Każdy obiekt medyczny uzyskać musi bowiem decyzję inspekcji sanitarnej, potwierdzającą spełnienie wymagań sanitarnych dla pomieszczeń i urządzeń, jakie zainstalowano w placówce. Ich spis reguluje szereg przepisów. W przypadku materiałów budowlanych i wykończeniowych kluczowe zapisy określa rozporządzenie Ministra Zdrowia z 26 czerwca 2012 roku.

Z czym do szpitala?

Czym powinni kierować się właściciele budowanych i remontowanych obiektów medycznych oraz architekci odpowiedzialni za przygotowanie planów szpitali lub klinik? Kluczowe parametry to klasa czystości bakteryjnej oraz klasa czystości powietrza. Jak podkreślają eksperci, sufity podwieszane, szczególnie w pomieszczeniach tzw. clean room jak sale operacyjne i laboratoria oraz OIOM lub izolatki, muszą spełniać najbardziej rygorystyczne normy.

Czystość powietrza dotyczy liczby cząsteczek unoszących się w powietrzu. Obecnie funkcjonuje wiele standardów pomiaru. Czystość określana bywa w klasyfikacji ISO, US Federal Standard 209e lub klasyfikacja według wytycznych Unii Europejskiej – od A do D.

Norm brakuje, są tylko zalecenia

Praktyka w szpitalach w Polsce, jeśli chodzi o czystość powietrza w salach operacyjnych, jest jednak taka, iż jednoznacznych norm nie ma, są jedynie zalecenia. Dlatego wielu producentów sufitów dbających o najwyższe standardy dostarczanych rozwiązań wskazuje także zagraniczne badania i normy, jakie spełnia ich sufit.

Drugi parametr to czystość bakteriologiczna. W celu określenia klasyfikacji danego produktu przechodzi on testy, w wyniku których określana jest m.in. liczba mikroorganizmów, które wyhodowane zostały na jego powierzchni. I tu ważny jest materiał, z którego wykonane są płyty sufitów podwieszanych.

Łatwe utrzymanie wysokiej higieny

Nie mniej istotne jest zabezpieczenie samych płyt. Różne firmy mają w tym zakresie odmienne rozwiązania. Elementem istotnym w wyborze sufitów podwieszanych do obiektów medycznych, poza parametrami akustycznymi i higienicznymi, powinna być też strona użytkowa, która ważna będzie w codziennej eksploatacji i utrzymaniu.

Dobrze dobrany sufit powinien być modułowy. Wówczas łatwo można dostać się do poszczególnych instalacji umieszczonych między sufitem, a stropem budynku jak wentylacja, oświetlenie czy okablowanie techniczne. Płyty powinny też mieć możliwość czyszczenia na sucho i mokro.