22 listopada 2024

System eWUŚ: czerwony kolor nie zawsze potrzebny

Funkcjonowanie systemu eWUŚ w zakresie niewłaściwego klasyfikowania pacjentów, jako nieuprawnionych do korzystania ze świadczeń w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, jest wciąż bardzo istotnym problemem – informują przedstawiciele Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Foto: Marta Jakubiak

18 lutego Bożena Janicka i Marek Walkiewicz z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia spotkali się w tej sprawie z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia. Reprezentanci PPOZ zaapelowali, aby zobligowano ZUS i KRUS do bieżącej i faktycznej aktualizacji danych zasilających Centralny Wykaz Ubezpieczonych, w zakresie uprawnień do korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej przez pacjentów takich, jak:

  • „kobiety na macierzyńskim”,
  • „kobiety na wychowawczym”,
  • „pacjenci na długich zwolnieniach”,
  • „pacjenci w postępowaniach rentowych”.

Rozmawiano też o problemie młodzieży uczącej się od 18. do 26. roku życia, pozostającej w CWU jako „nieuprawniona” z powodu np. podjęcia sezonowej pracy. – Resort zdrowia przyznał, że jest to jedna z najpilniejszych poprawek w funkcjonowaniu systemu eWUŚ i będzie tematem prac – informuje Bożena Janicka. Według szacunków, nawet 3 mln Polaków może nie mieć potwierdzonego prawa do świadczeń w ramach NFZ. Nie wiadomo w ilu przypadkach wynika to z błędów w systemie.