19 września 2024

Tańsza alternatywa dla drogich leków referencyjnych

– Preparaty biopodobne odgrywają istotną rolę w zwiększaniu dostępu pacjentów onkologicznych do terapii – stwierdzili uczestnicy debaty, odbywającej się w ramach Letniej Akademii Onkologicznej dla Dziennikarzy.

Foto: pixabay.com

Organizowana przez Fundację im. Dr. Macieja Hilgiera Letnia Akademia Onkologiczna dla Dziennikarzy jak co roku była okazją do przedstawienia najnowszych doniesień naukowych z tej dziedziny medycyny, podsumowania aktualnych zaleceń klinicznych oraz przedyskutowania bieżących wyzwań systemowych i społecznych.

– W programie tegorocznej, ósmej edycji LAO zaplanowaliśmy dyskusję poświęconą dostępności pacjentów do terapii lekami biopodobnymi, ponieważ to bardzo ważny i aktualny temat – mówi Marek Hilgier, prezes Fundacji im. Dr. Macieja Hilgiera, organizator VIII Letniej Akademii Onkologicznej dla Dziennikarzy.

– Wiele mówi się o ograniczonej dostępności polskich pacjentów do tych terapii, zwłaszcza w porównaniu z dostępnością do nich pacjentów z innych krajów europejskich. Dyskutuje się o wyzwaniach, związanych z wprowadzeniem leków biopodobnych na rynek i stosowaniu ich w praktyce klinicznej. Uznaliśmy, że warto poznać argumenty i punkt widzenia wszystkich interesariuszy systemu ochrony zdrowia na ten problem – dodaje Marek Hilgier.

W czwartek 9 sierpnia w ramach Letniej Akademii Onkologicznej dla Dziennikarzy odbyła się otwarta debata z udziałem dr. n. farm. Leszka Borkowskiego, farmakologa (Szpital Wolski), Krzysztofa Kopcia, prezesa Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego, przedstawicieli systemu ochrony zdrowia oraz organizacji Pacjentów, którzy wspólnie dyskutowali o dostępności terapii biopodobnych dla polskich pacjentów onkologicznych.

– W kontekście do tsunami onkologicznego, czyli lawinowo rosnącej fali zachorowań na nowotwory i związanego z nią uderzeniowego wzoru kosztów dla systemów ochrony zdrowia w Polsce i w Europie, zapewnienie należytego dostępu do terapii onkologicznych pacjentom staje się prawdziwym wyzwaniem. Przy rosnącym w szybkim tempie wolumenie pacjentów to zadanie doprawdy niełatwe – nawet dla najbardziej zamożnych systemów ochrony zdrowia – mówi dr Leszek Borkowski.

– Leki biopodobne, będące tańszą alternatywą dla drogich leków referencyjnych, są w tym kontekście efektywnym rozwiązaniem – dodaje. Zdaniem eksperta, Unia Europejska ma 37-letnie doświadczenie z lekami biopodobnymi, stosowanymi w różnych obszarach terapeutycznych, a korzyści z wdrażania tych terapii odnosi zarówno system ochrony zdrowia, który oszczędza na drogich terapiach oryginalnych, jak i pacjenci, bo mają większe możliwości terapeutyczne i lepszy dostęp do leczenia.

– Efektywne gospodarowanie zasobami, takie, by móc objąć leczeniem jak największą liczbę chorych, to nadrzędny cel każdego publicznego systemu ochrony zdrowia. Decydenci muszą brać pod uwagę ograniczenia środków, jakie mają do dyspozycji w kontekście terapii onkologicznych i cele poszczególnych grup interesu. W tym kontekście ważne są priorytety. Ważnym aspektem w obszarze zwiększania dostępu pacjentów do terapii lekami biopodobnymi jest edukacja fachowych pracowników służby zdrowia. Warto rzetelnie dokumentować i informować opinię publiczną o tym, że leki biopodobne są tak samo bezpieczne i skuteczne, jak leki referencyjne. Warto traktować leki biopodobne jako ważną szansę dla systemu ochrony zdrowia i pacjenta – komentuje dr Leszek Borkowski.