23 listopada 2024

Trwają szczepienia seniorów. A co z obostrzeniami?

W poniedziałek rozpoczęły się szczepienia osób powyżej 70. roku życia.

Foto: pixabay.com

Polska pozyskuje szczepionki przeciw COVID-19 w ramach wynegocjowanej przez Komisję Europejską umowy, która gwarantuje solidarny podział szczepionek pomiędzy wszystkie kraje UE. Jednak wielkość dostaw nie pokrywa się z zapotrzebowaniem na szczepienia w Polsce.

– Do końca marca zaszczepimy 3,1 mln osób, ale system który został stworzony pozwoliłby na zaszczepienie ponad 11 mln osób. Brakuje nam wyłącznie szczepionek – mówi Michał Dworczyk, szef KPRM i pełnomocnik rządu odpowiedzialny za szczepienia przeciw COVID-19.

Według rządowych informacji obecnie ponad 60 proc. Polaków deklaruje gotowość do przyjęcia szczepionki. – Pracujmy nad tym wspólnie, żeby jeszcze więcej osób było gotowych się zaszczepić. Z punktu widzenia całego społeczeństwa jest to niezwykle ważne – dodaje szef KPRM.

W większości przychodni POZ należących do Porozumienia Zielonogórskiego, szczepienia grupy najstarszych pacjentów ruszają od wtorku. – Z informacji od naszych członków z całej Polski wynika, że większość przychodni POZ będzie szczepić od wtorku do czwartku – mówi dr Wojciech Pacholicki.

– Przy tak ustawionym grafiku nie ma ryzyka, że szczepionka dotrze później niż umówiliśmy pierwszych pacjentów, ani że przekroczymy termin jej przydatności. Jednocześnie trzy dni w tygodniu absolutnie wystarczą na realizację szczepień, skoro mamy dostawać w tym czasie tylko 30 dawek – dodaje.

We wtorek rząd zaprosił przedstawicieli wszystkich klubów politycznych na debatę dotyczącą realizacji Narodowego Programu Szczepień. W najbliższym czasie premier Mateusz Morawiecki ma podjąć decyzje dotyczące luzowania obostrzeń. Jak powiedział we wtorek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, powinniśmy je poznać jeszcze w tym tygodniu.

– Sytuacja ze spadającą liczbą zakażeń pozwala nam myśleć o jakichś aspektach luzowania, ale nie możemy się spodziewać, że nagle zdejmiemy wszystkie obostrzenia – powiedział rzecznik ministra zdrowia. Dodał, że drugą dawką szczepionki przeciw COVID-19 zaszczepiono ponad 80 tys. osób.

Na stronie www.gov.pl/szczepimysie znajduje się raport dotyczący osób już zaszczepionych. Zamieszczone są tam m.in. informacje o liczbie wykonanych szczepień z podziałem na województwa, płeć oraz wiek. Są tam również dane dotyczące stanu magazynu oraz liczbie dawek dostarczonych do poszczególnych punktów. Dane są aktualizowane raz dziennie. Mapa punktów szczepień znajduje się na stronie www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien.