Wena już po raz czternasty
Po raz czternasty wręczono nagrody Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Profesora Andrzeja Szczeklika „Przychodzi wena do lekarza”. Statuetki akrobatów trafiły do zwycięzców w kategoriach: poezja, proza i student medycyny. Uroczystość połączono z galą konkursu dla osób z niepełnosprawnościami „Słowa, dobrze, że jesteście”.

Gali w Narodowym Starym Teatrze towarzyszyły dwa koncerty. W pierwszej części wystąpili laureaci Festiwalu Zaczarowanej Piosenki organizowanego przez Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko” – partnera konkursu. Publiczność usłyszała Aleksandrę Nykiel i Grzegorza Dowgiałłę. Po przerwie wystąpił zespół Raz Dwa Trzy, proponując utwory z tekstami Agnieszki Osieckiej i Wojciecha Młynarskiego.
Zgodnie z konkursowym protokołem „Weny” w kategorii poezja zwyciężyła Patrycja Sidło („Matka od aniołów”). Drugie miejsce zajął Artur Sczesny („Buty”). Trzecia lokata przypadła Katarzynie Wierzbickiej („Ochra”). Konkurs prozy wygrała Joanna Mazurek („Zapiski na receptach”). Na drugim stopniu podium stanęli ex aequo Maciej Adamiec („Notatki z niewydarzeń”) i Katarzyna Wierzbicka („Pióro”), a na trzecim: Anna Pysz („Rzeki Edenu”). Nagrodę studencką otrzymał Jakub Rewiuk („Spinozaur z Genui”).
„Medycyna Praktyczna” zebrała wszystkie prace we wspólnym tomiku wraz z utworami konkursu dla osób z niepełnosprawnościami „Słowa, dobrze, że jesteście”. Na scenie zwycięskie teksty przeczytali Anna Dymna oraz Julia Piotrowska i Julian Boduszek, studenci III roku Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie.
W tym roku nad scenariuszem koncertu czuwał Bronisław Maj – profesor Akademii Sztuk Teatralnych, poeta i eseista „Medycyny Praktycznej”, który postanowił przyznać studentce Irenie Przyłuskiej nagrodę specjalną za „Balladę o dwóch braciach”. Mistrzowska recytacja wiersza wywołała na sali salwy śmiechu.
XV Gala odbędzie się za rok w Teatrze Słowackiego. Ciekawe, czy oprócz deszczu nagród nad miastem znów będą szaleć burze? Kapryśne są polskie maje. Do zobaczenia pod parasolami słów.
Jarosław Wanecki, Ośrodek Kultury i Dziedzictwa Historycznego Naczelnej Izby Lekarskiej
Źródło: „Gazeta Lekarska” nr 7-8/2025