23 listopada 2024

Wojska chemiczne dezynfekują szpitale i DPS-y

300 żołnierzy wojsk chemicznych w 13 zespołach, przez 7 dni w tygodniu na terenie całego kraju realizuje zadania mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa – informuje MON.

Foto: twitter.com/MON_GOV_PL

Od początku akcji do czwartku 16 kwietnia  żołnierze wojsk chemicznych przeprowadzili prawie 80 akcji, podczas których zdezynfekowali 165 420 mkw. powierzchni, 65 pojazdów kołowych, 24 samoloty i znajdujące się w nich cargo.

Jak informuje Ministerstwo Obrony Narodowej, dezynfekcję przeszło ponad 440 osób. Żołnierze, głównie z 4. Pułku Chemicznego z Brodnicy i 5. Pułku Chemicznego z Tarnowskich Gór włączają się w walkę z koronawirusem. Jedną z pierwszych przeprowadzonych akcji była dezynfekcja związana z przylotem 2 lutego do kraju Polaków z Wuhan.

Wojsko przeprowadziło dezynfekcję m.in. bagaży, a także samolotów. Wydzielone w wojskach chemicznych zespoły odpowiadają za dezynfekcję sprzętu wojskowego, pomieszczeń w jednostkach wojskowych oraz samego personelu wojskowego. Prowadząc dezynfekcję, zapewniają także bezpieczny powrót do domu żołnierzom z misji. Działania swoje prowadzą na rzecz szpitali, placówek opiekuńczo-leczniczych czy Domów Pomocy Społecznej.

Żołnierze zdezynfekowali już m.in. szpital w Wołominie oraz Dęblinie, Domy Pomocy Społecznej w Koszęcinie oraz Ośrodek Pomocy Społecznej w Płońsku. 15 kwietnia żołnierze 6. batalionu chemicznego Sił Powietrznych przeprowadzili profilaktyczną dezynfekcję obiektów użyteczności publicznej w Śremie m.in. przystanków autobusowych, szpitala miejskiego, budynków Komendy Powiatowej Policji, Urzędu Miasta, Domu Pomocy Społecznej.

W najbliższym czasie dezynfekowany będzie m.in. Dom Pomocy Społecznej w Drzewicy. W działania mające na celu powstrzymanie epidemii zaangażowani są także żołnierze z innych jednostek liniowych, w tym m. in. żołnierze z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, 43. batalion saperów z 3. Flotylli Okrętów oraz Centralnego Ośrodka Analizy Skażeń.