24 listopada 2024

Wytyczne – pomoc w praktyce lekarzy POZ

W związku z realizacją projektu unijnego przez Naczelną Izbę Lekarską i partnerów: Medycynę Praktyczną, Polskie Towarzystwo Psychiatryczne oraz Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej, w ramach którego powstała platforma internetowa wytyczne.org, zapraszamy do zapoznania się z dokumentami, które stanowią adaptację opublikowanych wytycznych dotyczących pięciu wybranych problemów klinicznych.

Foto: pixabay.com

Adaptację przeprowadziło pięć zespołów złożonych z polskich ekspertów klinicznych, lekarzy specjalistów z zakresu medycyny rodzinnej, chorób wewnętrznych oraz dziedzin właściwych dla tematów wytycznych, reprezentantów pacjentów i specjalistów ds. metodologii Evidence-based medicine (EBM) czuwających nad technicznymi aspektami procesu adaptacji.

Wymienione poniżej zagadnienia zostały opracowane przede wszystkim jako pomoc w praktyce lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej:

Piąte wytyczne zespołu Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej dotyczące rozpoznawania nowotworów głowy i szyi oraz opieki nad pacjentami po leczeniu nowotworu głowy i szyi są w opracowaniu i wkrótce zostaną zgłoszone do konsultacji, a następnie do publikacji.

Platforma wytyczne.org powstała z myślą o lekarzach i pozostałych zawodach medycznych, reprezentantach pacjentów, środowisku naukowym oraz osobach i organizacjach zaangażowanych w tworzenie, ocenę i wdrażanie wytycznych. Promuje i umożliwia ona nawiązywanie współpracy interdyscyplinarnej naukowców, lekarzy i innych pracowników ochrony zdrowia, reprezentantów pacjentów i specjalistów ds. metodologii EBM w procesie tworzeniu wytycznych. Korzystanie z platformy jest bezpłatne, ale dostęp do niektórych jej zasobów wymaga rejestracji konta

Platforma jest przeznaczona do publikowania wytycznych i materiałów dla pacjentów z każdej z dziedzin medycyny. Zasoby bazy powiększane będą z udziałem i zaangażowaniem towarzystw lekarskich oraz innych organizacji zajmujących się tworzeniem wytycznych zgodnie z zasadami EBM. Mamy nadzieję, iż wraz z rosnącym zainteresowaniem wytycznymi i zaangażowaniem ich twórców, zasoby bazy będą się powiększać. Zapraszamy autorów wytycznych do zgłaszania do repozytorium dokumentów lub linków do źródła publikacji.

Platforma umożliwia organizację i udział w konsultacjach projektów wytycznych. Proces konsultacji, w tym uzyskiwanie opinii środowiska pracowników ochrony zdrowia i pacjentów jest niezbędnym etapem metodologii tworzenia wytycznych. Zaangażowanie wszystkich zainteresowanych stron zapewni, że wytyczne będą bardziej dopasowane do warunków polskiej ochrony zdrowia a tym samym bardziej użyteczne. Wszystkich użytkowników zachęcamy do zgłaszania propozycji tematów lub problemów klinicznych, które z perspektywy praktyki medycznej, pacjentów i pracowników ochrony zdrowia są priorytetowe i powinny zostać opracowane. Jest to możliwe po zalogowaniu do serwisu. Państwa zgłoszenia będą cenną wskazówką dla autorów wytycznych.

Informacji o projekcie oraz pomocy w korzystaniu z serwisu udziela Karolina Maciorowska – Naczelna Izba Lekarska, tel.: (22) 559 13 43, e-mail: k.maciorowska@hipokrates.org.