Zdrowie zaczyna się w jamie ustnej: wiceprezes NRL o profilaktyce stomatologicznej
– Bez zdrowej jamy ustnej nie ma zdrowego organizmu – podkreślał wiceprezes NRL Paweł Barucha podczas „Okrągłego stołu profilaktyki stomatologicznej z okazji Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej”. Wydarzenie odbyło się w piątek 28 marca w gmachu Senatu RP.

W ramach posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Badań Naukowych i Innowacji w Ochronie Zdrowia dyskutowano o profilaktyce stomatologicznej z okazji Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej, który miał miejsce 20 marca. Samorząd lekarski reprezentowali prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski, wiceprezesi NRL Paweł Barucha i Klaudiusz Komor oraz wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie Dariusz Paluszek.






Profilaktyka stomatologiczna powinna trwać całe życie
Wiceprezes NRL Paweł Barucha odnosząc się do pytania senator dr Agnieszki Gorgoń-Komor, odnośnie wyzwań i zagrożeń w stomatologii ubolewał nad tym, że w ostatnim czasie lekarze dentyści postrzegani są ci, którzy zajmują się białymi, zdrowymi zębami.
– To jest trochę nieporozumienie z tego względu, że tak naprawdę w dzisiejszych czasach leczenie stomatologiczne jest pierwszym etapem terapii wielu chorób ogólnoustrojowych – kardiologicznych, neurologicznych, autoimmunologicznych, nefrologicznych oraz nowotworów – wyjaśniał wiceprezes NRL. Nawiązał także do pacjentów onkologicznych, którzy by przejść przez dalsze leczenie, muszą mieć zdrowe zęby.
Nie jest to jednak takie proste. – Tutaj zaczyna się problem, bo niestety lekarze nie są w stanie zrobić tego w tydzień, miesiąc, ale czasem potrzeba na to pół roku. To leczenie, którego pacjent wymaga natychmiast, czyli chemioterapia, niestety z tego względu jest odwlekane – zaznaczył Paweł Barucha, dodając, jak ważne dla społeczeństwa jest badanie przynajmniej raz na pół roku u dentysty.
Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj:
Wiceprezes NRL wskazywał także na zagrożenia, które w przyszłości mogą dotknąć stomatologię. – Pamiętajmy o tym, że nakłady na stomatologię publiczną w tej chwili w ramach NFZ wynoszą 2 proc. – mówił. Jak przekonywał, do jej rozwoju i funkcjonowania niezbędne jest co najmniej 4 proc. budżetu NFZ.
Paweł Barucha wyjaśniał także, jak ważne jest to, by uczelnie medyczne zapewniały lepsze warunki studentom. – Potrzebujemy nowych naukowców, lecz żeby ich pozyskać, utrzymać i potem zachęcić do tego, żeby chcieli zostać w tej pracy, muszą być stworzone lepsze warunki. W krajach, w których medycyna akademicka ma się bardzo dobrze, stale pojawiają się nowe technologie i nowe sposoby leczenia – mówił.
Wiceprezes samorządu lekarskiego zaznaczał również, że profilaktyka stomatologiczna powinna trwać przez całe życie, zwracając uwagę na zwiększenie działań profilaktycznych, zwłaszcza wśród najmłodszych oraz edukację społeczeństwa w zakresie zdrowia jamy ustnej.
Ulotka NIL zachęca do profilaktyki
Naczelna Izba Lekarska razem z partnerami stworzyła specjalną ulotkę, która ma na celu zachęcić do profilaktyki przypominającej o tym, że dbałość o zdrowie jamy ustnej zaczyna się od najmłodszych lat i trwa przez całe życie, aż do późnej starości. Profilaktyka jamy ustnej u dzieci to warunek prawidłowego ich rozwoju. Seniorom zapewnia długoterminowe zdrowie jamy ustnej oraz prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu.

Na to, jak ważna jest profilaktyka, zwracała również uwagę prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, prof. Marzena Dominiak, która podkreślała, że zdrowie jamy ustnej jest zwierciadłem ciała. – To, co się dzieje w naszym ciele, ma też odzwierciedlenie w jamie ustnej – mówiła, dodając, że stomatologia musi być integralną częścią medycyny. Jej zdaniem wiedza o prawidłowej higienie jamy ustnej oraz zdrowej diecie powinna być przekazywana już od najmłodszych lat.
Podczas dyskusji podkreślono, jak ważna jest edukacja zdrowotna w szkołach i wiedza tam przekazywana również w odniesieniu do zdrowia jamy ustnej. Głos w debacie zabrała także dr Katarzyna Maślińska-Jęczeń z Narodowego Funduszu Zdrowia, która podkreśliła, że NFZ finansuje świadczenia stomatologiczne zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych.
Czekamy na systemowe zmiany
Na koniec dyskusji zaproszeni eksperci zgodnie stwierdzili, że muszą zostać wprowadzone systemowe zmiany oraz programy profilaktyczne, które trafią do społeczeństwa. Wiceprezes Paweł Barucha zapowiedział, że Naczelna Izba Lekarska gotowa jest kontynuować współpracę z przedstawicielami różnych podmiotów w kontekście promocji profilaktyki stomatologicznej.