20 lutego 2025

Zmiany w wystawianiu recept dla dzieci i seniorów weszły w życie

To realizacja z jednego z najbardziej propacjenckich postulatów samorządu lekarskiego – mówi „Gazecie Lekarskiej” Mateusz Kowalczyk, wiceprezes NRL, odnosząc do ważnych zmian w realizacji recept, które w piątek weszły w życie.

Fot. freepik.com

Od 14 lutego każdy uprawniony lekarz może wystawić receptę na bezpłatne leki dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia oraz seniorów od 65. roku życia niezależnie od tego, czy posiada kontrakt z NFZ, czy też prowadzi prywatną praktykę. Obejmuje to także opiekę psychiatryczną, leczenia uzależnień, leczenie stomatologiczne, opiekę paliatywną i hospicyjną.

„Ustawa ma na celu m.in. eliminację ograniczeń związanych z możliwością wystawiania recept na refundowane niektóre leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyroby medyczne przysługujące bezpłatnie osobom do ukończenia 18. roku życia albo po ukończeniu 65. roku życia” – podała Kancelaria Prezydenta w komunikacie tuż po podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

– Zmiany są realizacją jednego z najbardziej propacjenckich postulatów samorządu lekarskiego. To, że przysługuje pacjentowi zniżka do danego preparatu, jest jego prawem i powinno obowiązywać niezależnie od tego, gdzie uzyskuje świadczenie, czy w systemie prywatnym, czy w systemie finansowanym ze środków publicznych. Cieszymy się, że w końcu to zostało dostrzeżone i ta zmiana została wprowadzona – mówi Mateusz Kowalczyk.

Przypomnijmy, że dotychczas recepty na bezpłatne leki z listy „S” i „Dz”, czyli dla seniorów i dzieci, mógł wystawiać jedynie lekarz, który zawarł umowę z NFZ w jednym z trzech zakresów: w podstawowej opiece zdrowotnej, ambulatoryjnej opiece specjalistycznej lub leczeniu szpitalnym. Uprawnienia w tym zakresie mieli też lekarze emeryci, którzy mogą wystawiać recepty dla siebie lub swoich bliskich, a także część pielęgniarek.