10 września 2024

Zwycięstwo debiutantów. Kraj reniferów wyprzedził Duńczyków

W najnowszej edycji Indeksu Zrównoważonego Rozwoju Systemów Ochrony Zdrowia pierwsze miejsce zajęła Norwegia, drugie – Szwajcaria, a trzecie – Dania i Szwecja. Polska uplasowała się na 23. pozycji.

Trondheim (Norwegia). Foto: pixabay.com

Dwa pierwsze miejsca przypadły krajom, które po raz pierwszy uwzględniono w rankingu – Norwegii (77 pkt) i Szwajcarii (75 pkt). Lider indeksu z ubiegłej edycji – Dania, musiała zadowolić się trzecim miejscem (74 pkt).

Tyle samo punktów, co Dania, uzyskała Szwecja. W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze: Holandia (72), Niemcy (70), Finlandia (67), Austria (66), Wielka Brytania (65), Luksemburg (64), Belgia (64). Polska awansowała o dwie pozycje w stosunku do poprzedniej edycji, zajmując 23. miejsce (43 pkt). W sumie można było zdobyć 100 punktów.

Indeks tworzony jest w celu porównania systemów ochrony zdrowia państw Europy i identyfikowania obszarów wymagających poprawy. Najnowsza edycja objęła 30 krajów. Ranking stworzono w oparciu o 57 mierników, na podstawie których opracowano pięć parametrów oceny: dostęp do opieki zdrowotnej, kondycja zdrowotna, innowacyjność, jakość oraz żywotność. Analizując wyniki poszczególnych parametrów, liderem w dostępie do opieki zdrowotnej są Niemcy, jeśli zaś chodzi o kondycję zdrowotną społeczeństwa i innowacyjność – Szwajcaria. Liderami jakości są Norwegia i Szwecja, a żywotności – ponownie Norwegia.