18 maja 2024

125 lat szpitala w akwarelach

Szpital Śląski we Cieszynie był często fotografowany, ale po raz pierwszy 125 lat jego historii zostało namalowane akwarelami. W listopadzie w Galerii Zmiennej, która znajduje się w tamtejszej placówce, swoje prace prezentuje Andrzej Daszek.

Andrzej Daszek, mgr inż. architektury, ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Z zamiłowania artysta plastyk.

Jest aktywnym członkiem Stowarzyszenia Twórczego „Brzimy” w Ustroniu, Stowarzyszenia „Plener” przy Stowarzyszeniu Artystów Polskich w Warszawie, a także Cieszyńskiego Stowarzyszenia Ochrony Zdrowia Psychicznego „Więź”, będąc także uczestnikiem Dziennego Ośrodka Wsparcia w Cieszynie.

W ramach działalności powyższych organizacji, wspierających artystę w jego twórczym rozwoju, organizowane są wystawy jego prac, często tworzone w czasie plenerów malarskich lub w zaciszu domowego warsztatu w Wiśle-Jaworniku. W jego twórczości dominuje motyw architektury, przeważa styl industrialny, zachwyt nad zabytkowym budownictwem Polski i Europy uchwyconym z miejsc podróży.

Jego prace plastyczne wykonane są najczęściej techniką akwareli, pasteli lub szkice piórkiem lub ołówkiem. Prezentowane w listopadzie prace akwarele to hołd dla 125-letniej historii Szpitala Śląskiego w Cieszynie.