500 lekarzy w Dębicy: pływają i inspirują
„Medycyna sportowa a aktywność fizyczna lekarzy” – pod takim hasłem odbędzie się XXXV Kongres Naukowy Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej w Dębicy, którego integralną częścią są Mistrzostwa Polski Lekarzy w Pływaniu.

Wydarzenia kongresowe i sportowe odbędą się w dniach 24-26 kwietnia w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Dębicy. Organizatorzy liczą na to, że weźmie w nich udział około 500 lekarzy, fizjoterapeutów, trenerów i ekspertów z całej Polski. Pływalnia MOSiR-u gościć będzie lekarzy i lekarzy z całego kraju już po raz dwudziesty – to największe i jedno z najstarszych tego typu wydarzeń sportowych w kraju.
Sport dla zdrowia i umysłu
Pływanie to nie tylko wszechstronna forma aktywności fizycznej, wzmacniająca układ krążenia i kondycję, ale także sposób na odciążenie stawów i regenerację psychiczną. – Codziennie zachęcamy pacjentów do ruchu. Te mistrzostwa pokazują, że sami również żyjemy aktywnie – mówi lek. Janusz Bieniasz, organizator zawodów. Podczas zawodów lekarze rywalizować będą w stylach: dowolnym, klasycznym, grzbietowym, motylkowym, zmiennym oraz w sztafetach. Startujący zostaną podzieleni na kategorie wiekowe, zapewniające sprawiedliwą rywalizację na różnych poziomach zaawansowania.
Integracja i promocja zdrowego stylu życia
Główną ideą mistrzostw jest nie tylko popularyzacja sportu w środowisku lekarskim, ale również budowanie wspólnoty. W czasach rosnących wyzwań zawodowych wydarzenie to stanowi ważną przestrzeń do regeneracji i wzajemnego wsparcia. – Ono łączy nas nie tylko jako sportowców, ale przede wszystkim jako ludzi, którzy codziennie niosą pomoc innym – podkreśla Janusz Bieniasz. Kongres naukowy z kolei będzie okazją do prezentacji najnowszych osiągnięć medycyny sportowej, ze szczególnym uwzględnieniem roli aktywności fizycznej w codziennym życiu lekarzy. Połączenie wiedzy naukowej i aktywności fizycznej podkreśla kompleksowe podejście środowiska medycznego do promocji zdrowia – zarówno w teorii, jak i w praktyce.
Pod patronatem prezesów NRL i PTL
Na czele Komitetu Naukowego stanęli prof. dr hab. n. med. Tomasz Kostka i prof. dr hab. n. med. Agnieszka Zembroń-Łacny, a Komitetu Organizacyjnego – dr n. med. Andrzej Bugajski. W składzie Komitetu Honorowego są: Łukasz Jankowski – prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, prof. dr hab. n. med. Waldemar Kostewicz – prezes Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, Krzysztof Marchewka – prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Rzeszowie, prof. dr hab. n. med. Adam Reich – rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął burmistrz miasta Dębica Mateusz Kutrzeba, wójt gminy Dębica Adam Pieniążek, starosta Powiatu Dębickiego Piotr Chęciek oraz Polskie Towarzystwo Lekarskie.