Cierpisz na ChUK? Uważaj na upały!

W gorące dni lata szczególnie narażone są osoby starsze i zmagające się ze chorobami układu sercowo-naczyniowego. Wysokie temperatury mogą bowiem powodować gwałtowny spadek ciśnienia tętniczego, co może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia.

DSC05281

F0to: Marta Jakubiak

Już temperatura powyżej 25 stopni Celsjusza sprawia, że organizm zaczyna walczyć o utrzymanie właściwej ciepłoty ciała: naczynia krwionośne rozszerzają się, serce bije szybciej i organizm zaczyna intensywnie się pocić. Usiłuje chronić się przed przegrzaniem, którego skutkiem jest m.in. odwodnienie i obniżenie ciśnienia tętniczego.

Te pozornie niegroźne skutki przegrzania organizmu mogą być niezwykle groźne dla osób z chorobami układu krążenia. Bowiem w ich przypadku zdolność do precyzyjnej regulacji ciśnienia tętniczego i utrzymywania właściwego nawodnienia organizmu może być osłabiona. Dlatego w upalne warto takim pacjentom przypominać o częstszych pomiarach ciśnienia tętniczego, odpowiednim nawadnianiu organizmu oraz unikaniu zbyt długiego przebywania na słońcu.

Na osoby leczące się z powodu nadciśnienia tętniczego upalny dzień może zadziałać jak dodatkowa, niezaplanowana dawka leku obniżającego ciśnienie.– Latem, kiedy są upały, potrzebny jest zdrowy rozsądek i spożywanie odpowiedniej ilości płynów – radzi prof. Tomasz Zdrojewski z Katedry Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, członek Rady Ekspertów kampanii „Ciśnienie na Życie”.

Warto częściej kontrolować wartości ciśnienia tętniczego, bowiem profilaktyka schorzeń układu krążenia to szansa na zmniejszenie ryzyka przedwczesnej śmierci u osób poniżej 65. roku życia. Tymczasem, jak wynika z badania przeprowadzonego przez PBS w styczniu 2014 roku na potrzeby kampanii „Ciśnienie na życie”, tylko jedna trzecia respondentów mierzy ciśnienie krwi regularnie.

W ramach kampanii „Ciśnienie na życie” na rynkach miast, podczas ważnych konferencji medycznych, biznesowych, masowych wydarzeń sportowych, pielgrzymek oraz kontroli drogowych prowadzone są bezpłatne pomiary ciśnienia tętniczego oraz badania wieku serca.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.