Stanowiska ERO-FDI z 2015 oku

W dobiegającym właśnie końca roku Europejska Organizacja Regionalna Światowej Federacji Dentystycznej (ERO-FDI) przyjęła dokumenty podsumowujące pracę kilku grup roboczych.

Foto: freeimages.com

Podczas wiosennej sesji plenarnej uchwalono rezolucję w sprawie profilu zawodowego higienistki dentystycznej oraz w sprawie warunków delegowania przez lekarza dentystę innym członkom zespołu stomatologicznego wykonania określonych czynności.

ERO-FDI przypomina, że stomatologia to rozległa dziedzina wiedzy medycznej, a udzielanie świadczeń stomatologicznych wymaga wysokich kwalifikacji, które można uzyskać tylko po odbyciu co najmniej pięcioletnich studiów.

Co do zasady, lekarz powinien świadczyć opiekę stomatologiczną osobiście, jednakże może, o ile jest to zgodne z prawem danego kraju, delegować innym członkom zespołu wykonanie określonych czynności.

Osoby, którym czynności te są zlecane, muszą posiadać odpowiednie kwalifikacje, a lekarz ponosi za nie odpowiedzialność i ma sprawować nadzór nad ich wykonaniem. Nadzór ów oznacza, że lekarz powinien osobiście przebywać na terenie placówki podczas realizowania zleconej przez niego czynności; często podkreślane jest to również w Polsce, zwłaszcza przez prawników.

Jesienią przyjęto stanowiska w sprawie wykonywania wolnego zawodu w ramach nowych form prowadzenia podmiotów leczniczych oraz doskonalenia zawodowego. Dostrzegając następujące przemiany w zakresie form wykonywania zawodu lekarza dentysty, należy pamiętać, że jest to zawód wolny, przy wykonywaniu którego trzeba przestrzegać zasad etyki – nawet jeżeli jest się zatrudnionym, jak również w obliczu ograniczeń związanych ze względami finansowymi lub administracyjnymi.

Kolejne stanowisko podkreśla, że stomatolodzy zajmują się prewencją i wczesnym wykrywaniem nie tylko chorób jamy ustnej, ale także tych „niestomatologicznych”, a wiedza o korelacjach pomiędzy zdrowiem jamy ustnej a zdrowiem ogólnym powinna być bezwzględnie ujęta w ich kształceniu.

Myślę, że warto zapoznać się z tymi dokumentami i mieć na uwadze zawarte w nich wskazówki. Jeżeli nawet niektóre z podniesionych tam kwestii nie są w Polsce nowością, jest to wyraźny dowód, że nasze podejście do zawodu jest podzielane przez środowisko stomatologiczne Europy.

Anna Lella
Prezydent elekt Europejskiej Organizacji Regionalnej Światowej Federacji Dentystycznej (ERO-FDI)

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.