Dlaczego szef NFZ stracił stanowisko?

Jak informuje resort zdrowia, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Tadeusz Jędrzejczyk został odwołany ze stanowiska. Kierował Funduszem od niespełna dwóch lat. Powołał go jeszcze premier Donald Tusk na wniosek ówczesnego szefa resortu zdrowia Bartosza Arłukowicza.

Tadeusz Jędrzejczyk
Foto: Marta Jakubiak

Przyczyną odwołania są prawdopodobnie m.in. niejasności związane z przetargami informatycznymi w instytucji (np. od wielu miesięcy brakuje umów na serwisowanie sprzętu).

Tadeusz Jędrzejczyk jest lekarzem, absolwentem Akademii Medycznej w Gdańsku, specjalistą z zakresu medycyny społecznej, organizacji ochrony zdrowia i zdrowia publicznego. W przeszłości był m.in. zastępcą dyrektora ds. medycznych Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ i zastępcą dyrektora naczelnego ds. lecznictwa Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Szefem NFZ został w czerwcu 2014 roku.

Zgodnie z ostatnimi zapowiedziami Konstantego Radziwiłła likwidacja NFZ ma nastąpić najwcześniej w 2018 roku. Instytucja płatnika ma pozostać, niewykluczone, że obowiązki Funduszu przejmą nowo powołane agendy działające przy wojewodach. Póki co w Ministerstwie Zdrowia trwają nad tym prace koncepcyjne. – Odchodzimy od modelu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego – podkreśla minister Radziwiłł.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.