Igrzyska a doping: są powody do optymizmu

W opinii socjologa Zbigniewa Dziubińskiego doping to klasyczna dewiacja społeczna, od której sport nigdy nie będzie wolny. Profesor stołecznej AWF podkreślił jednak, że aktualnie mamy do czynienia z optymistycznie zapowiadającymi się zmianami.

Foto: freeimages.com

„Nie ma na świecie takiej zbiorowości ludzkiej, która byłaby wolna od dewiacji społecznych, a doping jest klasycznym jej wydaniem” – powiedział PAP Zbigniew Dziubiński, kierownik Katedry Nauk Społecznych AWF im. Józefa Piłsudskiego.

Badacz kultury fizycznej zauważył, że choć we wszystkich społecznościach występują różnego rodzaju odchylenia, to w dziedzinie kultury fizycznej są one najbardziej zauważalne.

„Sportem interesuje się niemalże cały świat i wszystkie wydarzenia z uwagą śledzimy. Jeżeli ktoś postępuje niewłaściwie w życiu społecznym, to często jest to niewykrywane, a w sporcie prowadzi się szczególną kontrolę i badania po to, żeby wykryć środki niedozwolone i ukarać zawodnika, który chce odnieść sukces w sposób niezgodny z obowiązującymi przepisami” – tłumaczył.

Kierownik Katedry Nauk Społecznych AWF zaznaczył, że choć nie spodziewa się, by sport kiedykolwiek uwolnił się od dopingu, to „mamy do czynienia z nowymi bardzo optymistycznie zapowiadającymi się zmianami”. Podkreślił, że wielu „czystych” sportowców nie podaje ręki kolegom złapanym na dopingu, nazywających ich oszustami i coraz wyraźniej podkreślając swój sprzeciw wobec wspomagania się niedozwolonymi substancjami.

Jako przykład wymienił młociarza Pawła Fajdka, który ostro skrytykował start lekkoatletów przyłapanych wcześniej na dopingu w tegorocznych mistrzostwach Europy.

Podczas igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro z powodu stosowania dopingu z polskiej reprezentacji został usunięty sztangista Tomasz Zieliński. Wcześniej, ze względu na skalę procederu, nie dopuszczano do startu m.in. rosyjskich lekkoatletów.

Źródło: www.kurier.pap.pl

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.