Kto jest stary? Od kiedy zaczyna się starość?

Ministerstwo rodziny weryfikuje założenia polityki społecznej wobec seniorów. W resorcie działa zespół, który ma m.in. określić i zdefiniować graniczny wiek starości. Teraz, według różnych dokumentów, jest to 60-65 lat.

Foto: Marta Jakubiak

W resorcie funkcjonuje Rada ds. Polityki Senioralnej, czyli forum otwartego dialogu o koncepcji polityki społecznej wobec starości i starzejącego się społeczeństwa, a w jej strukturach – zespół tematyczny.

„Ze względu na zmieniającą się sytuację społeczno-gospodarczą Polski, która jest skutkiem dynamicznych zmian w strukturze demograficznej ludności, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jako priorytet swoich prac uznało weryfikację i aktualizację założeń oraz stworzenie programu polityki społecznej wobec osób starszych do 2030 roku” – poinformowano PAP.

Do głównych wyzwań zespołu należy zdefiniowanie granicznego wieku starości i osoby starszej oraz wieku przygotowania do okresu starości, ukierunkowanie polityki społecznej wobec osób starszych do dwóch grup – osób samodzielnych i niesamodzielnych. Prace zespołu mają zakończyć się dokumentem, który zostanie poddany szerokim konsultacjom społecznym.

Według badań Eurobarometru dla większości Europejczyków starość zaczyna się w wieku ok. 64 lat, zaś ludzie przestają być młodzi ok. 42. roku życia.

Założenia Długofalowej Polityki Senioralnej w Polsce na lata 2014–2020 zostały przyjęte przez poprzedni rząd w grudniu 2013 r. Jej celem jest wspieranie aktywnego starzenia się w zdrowiu oraz możliwości prowadzenia samodzielnego, niezależnego i satysfakcjonującego życia, nawet przy pewnych ograniczeniach funkcjonalnych.

W tym samym czasie przyjęto również Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014–2020; który zakłada praktyczne włączenie organizacji pozarządowych do działań służących zaangażowaniu seniorów. W jego ramach m.in. dofinansowywane są różnego rodzaju przedsięwzięcia aktywizujące seniorów.

W większości dokumentów dotyczących polityki senioralnej jako osoby starsze określa się te, które skończyły 60 lat (w niektórych dokumentach i statystkach – 65 lat). W ten sposób GUS definiuje wiek poprodukcyjny, czyli taki, w którym zazwyczaj kończy się pracę zawodową – dla mężczyzn 65 lat i więcej, dla kobiet – 60 lat i więcej.

Źródło: www.kurier.pap.pl

Powiązane aktualności

komentarze 2

Skomentuj
  1. Iwona Marzec
    lis 12, 2017 - 06:18 PM

    Ja jestem spokojna o swoją starość, dlatego, że mam świadomość, że podobnie jak ja opiekuje się swoją matką, tak i moje dzieci będą się opiekować mną. Same w ogóle już teraz włączają się w opieke nad babcią – syn wpadł na świetny pomysł – z racji, że babcia sporo schudła i opadłą z sił poszukał rozwiązania i znalazł nutramil – teraz od kilku tygodni dodajemy jej go do diety i wyraźnie jej się poprawia.

    ODPOWIEDZ

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.